Швейцария се справи с десетима от Албания (видео)

Швейцария победи с 1:0 Албания във втория мач от европейското първенство. Срещата бе от Група "А", където са още домакинът Франция и Румъния. Автор на попадението за швейцарците стана защитникът Фабиан Шер в 5-ата минута.

Швейцария излезе напред в резултата след само пет минути игра. След центриране от ъглов удар на Джердан Шакири защитникът Фабиан Шер с глава изпрати топката в противниковата врата. За попадението помогна и неубедителната изява на вратаря Етрит Бериша, който скочи за топката, но не успя да я избие.

В 15-ата минута швейцарците пропиляха чудесен шанс за втори гол. Нападателят Харис Сеферович се озова в отлична позиция пред противниковата врата, но стреля право в стража Бериша.

В 31-ата минута пред албанците се откри златна възможност за изравняване на резултата. Армандо Садику бе изведен очи в очи с вратаря Ян Зомер, но не успя да го преодолее. Зомер направи блестящо спасяване с крак и резултатът остана непроменен.

В 36-ата минута албанците останаха с 10 души на терена. Те загубиха капитана си Лорик Кана, който получи втори жълт, съответно червен картон. Кана игра с ръка много близо до границата на наказателното поле на тима си и реферът Карлос Веласко Карбайо му показа пътя към съблекалните. Швейцарците получиха шанс да изпълнят пряк свободен удар от много опасна за противника позиция и Блерим Джемайли пое отговорността да стреля. След неговия шут топката се отби от левия страничен стълб на Бериша.

В 41-ата минута отново Джемайли бе близо до отбелязването на гол. Той получи пас в наказателното поле на Албания отдясно от Стефан Лихтщайнер, но пропусна целта. Минута преди края Сеферович застраши албанската врата с хубав изстрел от малък ъгъл, но до гол отново не се стигна след стабилна намеса на Бериша.

В началото на второто полувреме Садику внесе напрежение пред швейцарската врата, но не успя да изравни резултата. В 53-ата минута пък Сеферович отново тества Бериша. "Деветката" на Швейцария опита да преодолее стража на Лацио с мощен шут отблизо, но вратарят спаси.

В 66-ата минута Сеферович направи голям пропуск. Той бе изведен сам срещу Бериша и бе длъжен да направи резултата 2:0, но стражът с крак изби топката. В 75-ата минута пък младият Бреел Емболо, който се появи в игра през второто полувреме, можеше да вкара гол за Швейцария. "Седмицата" получи топката в наказателното поле, но не уцели вратата. Секунди по-късно пък албанците едва не изравниха резултата. Садику бе изпуснат от защитата на Швейцария, но от малък ъгъл не намери целта. Малко след това играч на Албания падна в наказателното поле на Швейцария, но не последва съдийски сигнал. В 80-ата минута Бериша направи поредното си спасяване в срещата, този път след шут на Джердан Шакири.

В 86-ата минута току-що влезлият в игра за Албания Шкелзен Гаши направи непростим пропуск. Той се измъкна от отбраната на Швейцария и се озова очи в очи със Зомер, като имаше и достатъчно време да измисли как да го преодолее. Зомер обаче спаси удара на Гаши и албанците спечелиха само корнер от тази идеална ситуация за изравнителен гол.

В минутите до края швейцарците не допуснаха нови напрегнати моменти пред вратата си и започнаха участието си на шампионата с победа.

АЛБАНИЯ - ШВЕЙЦАРИЯ 0:1
0:1 Шер (5)

АЛБАНИЯ: Бериша, Хисай, Кана, Маврай, Аголи, Кукели, Т. Джака (62-Каче), Абраши, Роши (74-Чикалеши), Леняни, Садику (82-Гаши)

ШВЕЙЦАРИЯ: Зомер, Лихтщайнер, Шер, Джуру, Родригес, Джемайли (76-Фрай), Бехрами, Гр. Джака, Шакири, Мехмеди (62-Емболо), Сеферович

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Кана, Каче, Кукели, Маврай (Албания); Шер, Бехрами (Швейцария)

ЧЕРВЕН КАРТОН: Кана (Албания - 36)