Франция тръгна към титлата с уникален гол (видео)

Домакинът на Евро 2016 Франция стартира с победа с 2:1 над Румъния в първия мач на шампионата на Стария континент на "Стад дьо Франс". Успехът не дойде лесно за "петлите", които трябваше да страдат до 89-ата минута, когато с уникален гол Димитри Пайе донесе победата. Преди това точен за домакините бе Оливие Жиру в 58-ата минута с глава, когато се възползва от лоша намеса на Татарушану.

Голмайсторът на Арсенал изправи препълнените трибуни на "Стад дьо Франс" с първото попадение на 15-ото европейско първенство. Гостите възстановиха равенството в 65-ата минута, когато Богдан Станку бе точен от дузпа, отсъдена за нарушение на Патрис Евра срещу него.

Французите започнаха сковано срещата, като нервността едва не им излезе скъпо в 5-ата минута, когато Богдан Станку беше близо до откриването на резултата. Той успя да нанесе удар отблизо след центриране в наказателното поле, но стражът Уго Лорис се намеси страхотно и прати топката в ъглов удар. При изпълнението му Станку нанесе удар с глава, но той не беше точен. Постепенно французите се отърсиха от напрежението и организираха няколко добри атаки. В 11-ата минута Оливие Жиру стреля с глава, но неточно. Три минути по-късно "петлите" стигнаха до най-добрата си възможност, след като нападателят на Атлетико Мадрид Антоан Гризман отблизо уцели страничната греда с глава след центриране на Саня.

В 17-ата минута Патрис Евра с прецизен пас от дълбочина опита да намери Жиру, но топката дойде твърда дълга за нападателя на Арсенал. В средата на полувремето играта се успокои и пренесе в центъра, като отборите започнаха да се дебнат на контраатака.  В 35-ата минута французите бяха близо до звездния си миг, когато Димитри Пайе проби по крилото и намери пред вратата Гризман, но ударът му мина на сантиметри от страничната греда.  Последната минута на първото полувреме премина изцяло пред вратата на Румъния. С феноменална игра в защита Нголо Канте спря атака на северните ни съседи, намери с далечен пас Пайе отдясно, който спечели ъглов удар. При центрирането му топката кацна на главата на Жиру, но топката мина над вратата.

Така първото полувреме завърши без отбелязан гол и всичко остана да се решава през вторите 45 минути.   Те започнаха по-добре за румънците, но първата голяма опасност беше пред Татарушану, след като Жиру беше намерен пред наказателното поле от Пайе и стреля, но стражът на румънците спаси. Татарушану имаше нова добра проява след удар от въздуха на Погба, но в 58-ата минута сбърка фатално при едно центриране в наказателното поле, като позволи на Жиру да го надиграе и да отбележи с глава за 1:0.

В 64-ата минута унгарският рефер Виктор Касай отсъди дузпа за идиотско нарушение на Патрис Евра срещу Станку. Зад топката застана именно Станку, който с хладнокръвно изпълнение на сгреши и изравни. В 67-ата минута Жиру поиска дузпа на свой ред, но реферът подмина претенциите му. Постепенно французите се настаниха изцяло в полето на Румъния, но играчите на Йорданеску действаха организирано в отбрана. В 80-ата минута се стигна до добра френска контраатака, но ударът на Марсиал беше слаб и Татарушану без проблеми спаси. В 83-ата минута румънците пропиляха златен шанс да се поздравят с победата, след като Григоре не достигна топката при центриране в наказателното поле.

Минута преди края упоритостта на домакините в преследването на победата се възнагради. Изигралият страхотен мач до този момент Димитри Пайе с феноменално изпълнение от границата на наказателното поле донесе така желания гол за "петлите", след което беше заменен от Дешан. В края Сисоко можеше да направи успеха по-убедителен, но не успя да нанесе завършващ удар. В крайна сметка "петлите"  постигнаха изключително важна победа, която ще свали напрежението от плещите им в следващите мачове.

ФРАНЦИЯ - РУМЪНИЯ 2:1