Кошмарен старт на сезона на трева за Григор (видео)

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров загуби първия си мач за сезона на трева. 25-годишният хасковлия претърпя поражение с 4:6, 2:6 в първия кръг на турнира "Мерцедес Къп" в Щутгарт от участващия с "уайлд кард" аржентинец Хуан Мартин Дел Потро. Шампионът на US Open през 2009 година Дел Потро в последните години не играе редовно заради проблеми с китката, но днес изглеждаше доста по-солидно на корта от Димитров.

Това бе третият мач между Григор и Дел Потро, като българинът все още няма победа срещу този съперник. Димитров има поражение с 4:6, 4:6 от аржентинеца на турнира в зала в Ротердам през 2013 година, а на "Мастърс"-а в Париж през същия сезон загуби от него с 6:3, 3:6, 4:6.

Откриващото подаване на Григор в мача не мина съвсем гладко, но българинът все пак го взе на 30. При 15:30 Дел Потро се подхлъзна и падна, което донесе и важна точка на Григор. Аржентинецът отговори с гейм на нула, а после отново затрудни хасковлията при сервис на Григор. Геймът мина през равенство 40:40, като при една от точките Димитров загуби равновесие, но някакси успя да спечели разиграването. Първата ни ракета се измъкна и поведе с 2:1 в резултата. Дел Потро изравни без проблеми за 2:2, след което бе ред на Димитров да сервира и българинът този път не даде шанс на съперника - гейм на нула за 3:2. Дел Потро си извоюва първия брейкпойнт в срещата - при 4:4, когато с отличен минаващ удар аржентинецът стигна до 30:40. Димитров първоначално се спаси и дори имаше геймбол, но двойна грешка секунди по-късно донесе нов брейкпойнт на Дел Потро и след сбъркан форхенд на полуфиналиста на "Уимбълдън" през 2014 година пробивът бе реализиран. Григор даде всичко от себе си, за да върне пробива в следващия гейм, но успя единствено да стигне до 40:40 и аржентинецът затвори първата част с 6:4.

Вторият сет започна кошмарно за Григор - с пробив на 15 за Дел Потро. Играта на Димитров меко казано не спореше и в третия гейм той допусна нов пробив, този път на 30, след като първоначално губеше с 0:40. Това позволи на Дел Потро да поведе с 3:0, а малко след това резултатът стана 4:0 - седми пореден гейм в полза на аржентинеца. Григор някакси удържа подаването си в петия гейм, в който изоставаше с 0:40 и резулттът стана 1:4. Дел Потро обаче сервираше отлично и с гейм на нула поведе с 5:1. Силите на Димитров стигнаха още само за един гейм и българинът рано-рано приключи участието си на турнира.

Дел Потро записа 12 аса - три пъти повече от Димитров, а Григор допусна и цели 5 двойни грешки. Българинът три пъти загуби подаването си в срещата, а самият той не успя да стигне до нито една точка за пробив и след час и девет минути игра преклони глава пред 198-сантиметровия си противник.

На Григор му предстои участие на турнира в "Куинс Клъб" в Лондон, който започва на 13 юни. Димитров стана шампион на турнира през 2014 година.