Германски квалификант достигна финала в Гщаад

Германецът Яник Ханфман спаси четири мачбола и се класира за първи път в кариерата си за финал на турнир по тенис на АТП. 25-годишният квалификант достигна до мача за титлата на надпреварата на клей с награден фонд 482 хиляди евро в швейцарския град Гщаад след успех над миналогодишния вицешампион Робин Хаазе (Холандия) с 3:6, 7:6(6), 7:6(4) след почти два часа и половина игра.

Хаазе пропиля ранен аванс от 4:0, но все пак стигна до трети пробив за 5:3, след което затвори първия сет при собствен сервис. Холандецът отново дръпна с пробив в началото на втората част, но Ханфман веднага го върна, а след това се стигна до тайбрек. В него Хаазе поведе с 6:4 точки и имаше два мачбола, но загуби четири поредни разигравания и позволи на германеца да изравни резултата. Третият сет премина без пробиви, като в 12-ия гейм холандецът имаше още два мачбола при сервис на съперника, но не успя да ги реализира. В последвалия втори тайбрек Ханфман дръпна с 5:2 и запази предимството си, за да триумфира.

Така 170-ият в света германец, който едва за трети път участва в основна схема на състезание на АТП, ще играе на финала срещу четвъртия в схемата Фабио Фонини (Италия), който обърна номер 2 Роберто Баутиста Агут (Испания) с 5:7, 6:2, 6:3. 30-годишният Фонини загуби първия сет с пробив в края, но след това реализира по два пробива в следващите два сета и заслужено стигна до успеха. Италианецът, 31-и в света, достигна до първия си финал за сезона и общо 13-и в кариерата си, като досега е спечелил четири титли, последната от които през 2016 година в Умаг (Хърватия).