България загуби от Македония в контрола

Мъжкият национален отбор на България по баскетбол допусна поражение в поредната си контрола, след като тази вечер отстъпи при визитата си на Македония със 70:80 (11:15; 25:23; 18:19; 16:23).

Александър Везенков беше най-резултатен за „трикольорите“ – 16 точки, Павел Маринов добави 13 точки, а Дий Бост и Алекс Симеонов завършиха съответно с по 12 и 10 точки.

Димче Тасовски вкара 18 точки за македонците, а Войдан Стояновски и Теодор Джордан завършиха съответно с по 17 и 15 точки.

Двубоят не започна добре за родните национали, които допуснаха поредица от грешки в защита в началните минути и това позволи на македонците да поведат със 7:0. Първите точки за селекцията на Любомир Минчев дойдоха след точно четири минути игра след точна стрелба на Станимир Маринов, а след него Везенков и Бост също се разписаха, но до края на периода българите така и не успяха да стигнат до пълен обрат и след 10 минути игра изоставаха с четири точки - 11:15.

През вторите десет минути трикольорите определно подобриха представянето си и в двете фази на играта, което доведе и до пълен обрат в полза на България след тройка на Чавдар Костов – 24:23 при точно шест минути до края на първото полувреме. В оставащото време играта вървеше кош за кош, като двата отбора си размениха лидерската позиция на няколко пъти, но късметът се усмихна на домакините и на почивката Македония имаше минимален аванс от две точки – 38:36.

В началото на третата четвърт българските баскетболисти отново предоставиха инициативата на съперника, а играчите на Македония се възползваха веднага и дръпнаха с осем точки – 46:38. Последваха силни минути за родните национали, а след тройка на Везенков България пак излезе напред – 52:51, но в оставащите малко над три минути отново македонците използваха по-добре шансовете си и след 30 минути игра домакините бяха напред с 57:54.

Заключителната четвърт започна с по една успешна атака и към двата коша, като за България точен бе Павел Маринов, но след това македонците реализираха силна серия, с която достигнаха до двуцифрен аванс – 72:61 при 3:54 минути до финалната сирена. В оставащото време момчетата на селекционера Любомир Минчев направиха всичко по силите си, за да се върнат в мача и да стигнат до обрат, но опитите им не доведоха до резултат, най-вече заради малкото оставащо време и многото грешки допуснати от родните национали, а последния съдийски сигнал прозвуча при десет точки пасив за България – 70:80.

Македония – България 80:70 (15:11; 23:25; 19:18; 23:16)

Македония: Мекич, Стояновски 17, Джордан 15, Тасовски 18, Цековски 12 (Яневски 4, Костовски 7, Гюровски 6, Брчков 1, Младеновски, Николовски)

България: П.Маринов 13, Ваклинов 2, Костов 6, Ст.Маринов 4, Везенков 16 (Бост 12, Хаджирусев, Стоянов, Сименов 10, Минчев, Янев 7, М.Маринов)