Бразилия ще гони 10-а титла в Световната лига (видео + снимки)

Олимпийският волейболен шампион Бразилия ще гони рекордна 10-а титла в Световната лига. Волейболистите на "Селесао" надделяха трудно над бронзовия медалист от Рио 2016 САЩ с 3:1 (25:20, 23:25, 25:20, 25:19) в първия полуфинал от финалния турнир, игран тази вечер пред около 10 000 зрители на футболния стадион "Арена да Байшада" в Куритиба.

По този начин бразилците се класираха за 16-ия си финал в най-комерсиалния волейболен турнир, където ще имат шанс да спечелят рекордната си 10-а титла. На финала Бразилия ще спори с победителя от втората полуфинална среща между европейския шампион Франция и Канада по-късно тази нощ. За САЩ това бе 4-и загубен полуфинал, като те ще могат да играят отново за бронзовите медали и за първи път от 2015 година насам. Големият финал ще бъде в събота срещу неделя (8 срещу 9 юли) от 05,00 часа българско време, а преди това от 02,00 часа ще бъде борбата за бронза.

Бразилия бързо пое инициативата в първия гейм и не остави никакви шансове на САЩ благодарение на стабилната игра на блок-защита и много малкото грешки. Така "Селесао" поведе след 25:20. Американците успяха да измъкната втората част с минималното 25:23 след влизането в игра на Гарет Муагутутиа. Това само "събуди звяра" в олимпийските шампиони. Уолъс Де Соуса отново заигра на много високо ниво и нанизваше точка след точка, а Лукаш Сааткамп беше непробиваем на блокада. Така Бразилия спечели следващите два гейма с 25:20 и 25:19, а с това и мача с 3:1, с което се класира за големия финал.

Най-полезен за олимпийските шампиони от Бразилия стана Уолъс Де Соуса с 18 точки (2 блока и 47% ефективност в атака) за победата. Лукаш Сааткамп (1 блок, 1 ас и 61% ефективност в атака) и Маурисио Боржеш (1 блок, 1 ас, 56% ефективност в атака и 29% позитивно посрещане) добавиха 13 и 12 точки за победата. За американците Тейлър Сандър реализира 20 точки (2 аса, 58% ефективност в атака и 43% позитивно посрещане).

БРАЗИЛИЯ - САЩ 3:1 (25:20, 23:25, 25:20, 25:19)
БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде 1, Уолъс Де Соуса 18, Маурисио Боржеш 12, Рикардо Лукарели 8, Лукаш Сааткамп 13, Маурисио Соуса 8 - Талес Хос-либеро (Едер Карбонера, Рафаел Де Оливейра, Ренан Буяти)
Старши-треньор: Ренан Дал Зото
САЩ: Мика Кристенсън, Бенджъмин Патч 11, Тейлър Сандър 20, Томас Джаешке 12, Джефри Джендрик 5, Дейвид Смит 10 - Ерик Шоджи-либеро (Кавика Шоджи 1, Гарет Муагутутиа 5, Дейниъл МакДонъл, Тори Дефалко 1)
Старши-треньор: Джон Спероу.