Женско първенство по футбол: НСА - Пирин 1:0

Пиронкова отстъпи на шестата в света

Цветана Пиронкова отстъпи на поставената под номер 5 Каролин Вожняцки с 3:6, 4:6 във втория кръг на "Уимбълдън". 29-годишната българка изигра силен мач, но това не бе достатъчно срещу намиращата се в отлична форма датчанка. Бившата номер 1 в света спечели пета поредна победа от пет мача срещу пловдивчанката. За място на осминафиналите тя ще спори с Анет Контавейт (Естония).

Срещата бе равностойна в началото, а двете си размениха по един пробив до 2:2. Пловдивчанката пропусна шанс за пробив в шестия гейм, а след това Вожняцки влезе в ритъм. Датчанката направи серия от четири поредни гейма, като на два пъти спечели при сервис на съперничката. Двете тенисистки рядко излизаха на мрежата, като двубоят се превърна в битка от дъното на корта. Цвети играеше на ниво, но Каролин имаше предимство при дългите разигравания.

Пиронкова измъкна много тежък гейм за 1:1 в началото на втората част, в който спаси шанс за пробив и на два пъти използва системата за видеоповторение. Вожняцки поведе с 3:1, след като спечели нов гейм при начален удар на българката. Изглеждаше, че датчанката контролира събитията на корта и върви към победата. Тогава Цвети демонстрира характер и направи най-добрия си период в мача, който включваше някои великолепни отигравания от нейна страна. Тя веднага върна пробива и след това изравни за 3:3.

Последва убедителен сервис гейм за Каролин, който спря устрема на Пиронкова. Българката обаче играеше уверено. Поради предпочитанията и на двете да стоят в дъното на корта двубоят имаше повече технични изпълнения, отколкото физическа битка. Цвети играеше със сериозно превързано ляво бедро и превързано дясно рамо. Въпреки това тя се движеше отлично по корта и опитваше да играе агресивно, което е трудна задача срещу отличната защита на датчанката. При 4:5 Пиронкова направи двойна грешка и сбърка една топка на мрежата, което доведе до мачбол за съперничката й.

Бившата лидерка в световната ранглиста, която загуби четири финала в WTA тура тази година, до този момент не е прескачала четвъртия кръг на "Уимбълдън”, но все пак пет пъти е достигала до тази фаза на турнира. За разлика от нея Пиронкова има един полуфинал (2010), един четвъртфинал (2011) и едно участие в четвъртия кръг на "Ол Ингланд Клъб".