Черната сила взриви "Герена" (видео+галерия)

Отборът на Левски стартира ударно участието си в Лига Европа през този сезон. "Сините" победиха с 3:1 Сутиеска (Черна гора) в мач от първия кръг на евротурнирите пред около 8000 зрители на "Георги Аспарухов". Страхотен дебют за 26-кратните шампиони на България направи Жуниор Мапуку, който отбеляза два гола, а също така бе в основната на третото попадение. Черната сила, както се нарича той, записа името си в историята на столичани след едва 13 секунди. Именно толкова му бяха необходими, за да се разпише, като вкара най-бързия гол в историята на клуба в евротурнирите. Отново Мапуку в 21-ата минута и Роман Прохазка (45) дадоха страхотно начало на сезона за играчите на Николай Митов, които през второто полувреме се отпуснаха, а десет минути преди края допуснаха гол, който направи така, че реваншът в Черна гора да не е протоколен. В 89-ата минута бранителят Мирко Радишич бе изгонен за втори жълт картон.

Левски - Сутиеска Така Левски записа най-силния си старт в Европа от седем години. Последно "сините" стартираха с победа с повече от един гол на 15 юли 2010 година, когато разпиляха ирландския Дъндолк (6:0). Тогава друг таран Гара Дембеле дебютира за столичани с попадение, както сега феновете замечтаха Мапуку да повтори неговия път със синята фланелка. Именно през сезон 2010/2011 година бе последната успешна кампания на левскарите в турнирите, тъй като след това последваха шест тежки години, в които Левски отпадна още на старта. Спартак (Търнава), Сараево, Иртиш и Марибор се изпречиха на пътя на "сините" и ги елиминираха, като преди срещата със словенците клубът имаше две години без участие в евротурнирите.

Успехът бе първи за треньора Николай Митов в Европа, след като досега имаше едно равенство и поражение от Иртиш през лятото на 2013 година.

Левски - Сутиеска Специалистът заложи на 4-2-3-1, за да даде повече свобода на Антонио Вутов, който бе плеймейкър зад Мапуку. Треньорът пусна петима от новите си играчи от първата минута, а през втората част още двама нови се появиха в игра, а Алекс Боримиров пък дебютира в турнирите. На вратата на Левски бе капитанът Божидар Митрев, а в центъра на защитата си партнираха Давид Яблонски и Димитър Пиргов. По двата фланга в отбраната действаха привлечените наскоро Милош Цветкович и Иван Горанов. Друг от новите - Васил Панайотов, играеше в тандем с Роман Прохазка в средата на терена, а зад тарана Жуниор Мапуку играха Франсис Нар, Бабатунде Адениджи и Антонио Вутов.

Наставникът на Сутиеска Никола Ракойевич имаше доста кадрови проблеми. Той заложи на дефанзивна тактика, а единственият футболист, изнесен в предни позиции, бе Божо Маркович.

Левски - Сутиеска Около 8000 зрители присъстваха на стадион "Георги Аспарухов", които се настаниха в секторите "А" и "В", след като "Б" бе затворен заради наказание. Огромно знаме с логото на УЕФА и надпис "Не на расизма" бе опънато в любимия сектор на "сините" фенове, тъй като това бе причината за наложеното наказание от централата в Нион.

Още в 13-ата секунда Жуниор Мапуку вкара най-бързия гол в историята на "сините" в евротурнирите. Таранът бе точен с глава след центриране на Бабатунде отдясно, след като преди това бе извел нигериеца на фланга. Бившият играч на Берое отново изправи феновете на крака с хубав гол в 21-ата минута. Той преодоля бранител на гостите, след което с удар от 23 метра прати топката в долния ляв ъгъл за 2:0.

Левски - Сутиеска Вутов и Прохазка бяха близо до трети гол, а Мапуку се забавляваше на терена. Първата добра възможност за гостите бе в 39-ата минута, когато Зарубица остана срещу Митрев, стреля силно, но стражът изби в ъглов удар.

Секунди преди края на първата част Левски вкара трети гол. Автор на попадението бе Роман Прохазка, който разстреля Личина с топовен изстрел от фаул от над 25 метра. Нарушението пък бе извършено срещу Мапуку, който бе изпратен с бурни аплодисменти и скандирания от привържениците на 26-кратните шампиони на България.

Левски - Сутиеска Втората част започна на по-бавни обороти, а играчите на Сутиеска започнаха да поглеждат все повече към Митрев, който в 53-ата минута сбърка при излизането си, но капитанът Бакрач не успя да се възползва и Прохазка изби. Словакът сбърка в 56-ата минута, когато се размина с върната от Вутов топка, но гостите пропуснаха отлична възможност да намалят.

Страхотно извеждащо подаване с пета на Антонио Вутов бе завършено със силен удар от Нар, който мина на сантиметри от дясната греда в 59-ата минута.

Левски - Сутиеска "Сините" все по-рядко създаваха опасни атаки, а Сержиу Буш дебютира с номер девет в клуба. Румънецът смени Вутов, а малко след това гостите върнаха едно попадение. Маркович бе изведен зад защитата, а той технично преодоля Митрев и майсторски реализира. Мапуку бе изпратен с аплодисментите при смяната си с друг дебютант - Георги Ангелов, който се завърна в родния си клуб след над 7 години.

Левски - Сутиеска В последните минути Радишич бе изгонен за втори жълт картон, а "сините" отново почнаха да атакуват, но бе вече бе късно, за да си върнат преднината от три гола преди гостуването на 6 юли.

Левски - Сутиеска Успокояващото е, че отборът от Никшич никога не е отстранявал съперник в евротурнирите, а същото важи и за всички отбори от Черна гора в досегашните им срещи с родни тимове. Все пак с допуснатото попадение момчетата на Митов си усложниха задачата, която е да се класират за втория предварителен кръг, където ги чака Хайдук Сплит. След показаното през първата част и двата гола преднина Левски остава големият фаворит за класиране напред.

Левски - Сутиеска част I Въпреки това "сините" трябва да подходят изключително сериозно след седмица, за да зарадват феновете си, които ги изпратиха с овации след дълго време.