Русия си подпечата класирането за финали (видео)

Волейболистите от националния отбор на Русия си подпечатаха класирането за финалите на Световната лига. "Сборная" надигра категорично Иран с 3:0 (26:24, 25:18, 25:18) в последния си мач от турнира в Група Н1 на първа дивизия, игран тази вечер пред около 3300 зрители в зала "Атлас Арена" в Лодз (Полша).

По този начин руснаците завършиха груповата фаза в първа дивизия с 5 победи, 4 загуби и 14 точки и със сигурност се класират за финалната шестица на Лигата (4 - 9 юли) в Куритиба (Бразилия). Иран пък приключи участието си в тазгодишното издание на Световната лига на 10-о място след 3 победи, 6 загуби и 7 точки.

Първият гейм започна равностойно, но постепенно "персите" дръпнаха с 22:19 след брилянтен блок на Моджтаба Мирзаджанпур. Иран стигна и до геймбол при 24:21, но последваха серия от невероятни изяви на Дмитрий Ковальов и Русия обърна до 26:24 в своя полза. Ковальов продължи да тормози посрещането на иранците с мощните си сервиси и "Сборная" поведе с 14:9 във втората част. Благодарение и на Максим Жигалов Русия стигна до 25:18. Третият гейм тръгна равностойно до 11:11, след което руснаците успяха да дръпнат с 19:15 след няколко силни атаки и ас на Илияс Куркаев. В крайна сметка Русия спечели с 25:18 и 3:0 след ас на Дмитрий Волков.

Най-полезен за руския тим стана Егор Клюка с 13 точки (2 блока, 48% ефективност в атака и 43% перфектно посрещане), а Илияс Куркаев реализира още 11 точки (3 блока, 1 ас и 70% ефективност в атака) за победата. За отбора на Иран Моджтаба Мирзаджанпур се отчете с 12 точки.

РУСИЯ - ИРАН 3:0 (26:24, 25:18, 25:18)