Турция на финал за Световната купа след драма с 4 продължения

Отборът на Турция се класира за големия финал на Световната купа по хандбал за мъже след изключително драматичен полуфинал срещу Кипър в зала „Орловец” в Габрово, включващ и четири 5-минутни продължения. След много здрава борба двата тима завършиха в редовното време при резултат 26:26. В първите две продължения Турция и Кипър не успяха да се победят отново и завършиха при 29:29. Това наложи да се изиграят още две 5-минутни продължения, в които турците показаха по-голямо желание и хъс за победа, и се поздравиха с успеха след 35:32.

Първото полувреме започна малко по-добре за турците, които поведоха с 2:0. Постепенно Кипър съумя да изравни при 8:8. Здравата борба между двата отбора продължи, но все пак благодарение на по-добрата си игра в защита и добре организираното си нападение, кипърците успяха да се оттеглят на почивката с два гола аванс – 15:13. Втората част също тръгна равностойно и с много борба и от двата тима, но постепенно Турция заигра по-добре в защита и успя да обърне до 21:19 в своя полза до 15-а минута. Кипър възстанови равенството в резултата при 22:22. Последваха няколко размени във водачеството, за да се стигне в крайна сметка до 26:26, което означаваше, че ще има продължения. В първото 5-минутно продължение Турция успя да вкара два гола и да поведе с 28:26, но Кипър веднага изравни в началото на второто продължение за 28:28. Двата тима си размениха по един гол за 29:29 и се стигна до нови две 5-минутни продължения. В първото от тях, Турция дръпна с 32:30, след което запази разликата до крайното 35:32, за да се класира за големия финал на Световната купа.

Така Турция се класира за утрешния финал на турнира, където ще играе за трофея с победителя от втория полуфинал между Косово и настоящия носител на Купата Фарьорски острови, който се играе в момента. Кипър пък ще спори за бронзовите медали срещу загубилия отбор. Двата мача са утре (18 юни) от 18,45 и 21,00 часа в ДКС „Васил Левски” във Велико Търново.

За най-добър състезател от отбора на Турция бе избран Гьоркем Бичер, който завърши с 11 гола за победата. За кипърците най-добър беше Хулиос Аргиру с 10 попадения.

Илкен Шентурк, старши-треньор на Турция: „Много труден мач. Направихме някои грешки, но съм доволен, че отборът на Кипър ни постави под напрежение, за да видя как се справяме в такива ситуации. Но в крайна сметка, важното е, че победихме и сме на финал”.

Апостолос Михаил, старши-треньор на Кипър: „Трудно се говори след такъв мач. Момчетата дадоха всичко от себе си. Още емоцията е много силно, за да направя коментар. Бяхме близо, толкова близо да победим. Показахме пред света, че имаме един добър отбор. Поздравявам от сърце моя тим за раздаването и невероятния мач, който направиха”.