Македонският Вардар спечели Шампионската лига по хандбал за мъже

Македония ликува! Вардар (Скопие) е новият европейски клубен шампион по хандбал за мъже! Отборът от столицата сътвори истинско чудо, печелейки Шампионската лига след победа с 24:23 гола над Пари Сен Жермен във финала на турнира. Вардар е първият македонски тим, който вдига най-ценното клубно отличие на континента в 57-годишната история на надпреварата, както и първият европейски клубен шампион от Македония в един от четирите големи отборни спорта при мъжете (футбол, баскетбол, волейбол, хандбал).

Вардар стигна до феноменалния триумф по изключително драматичен начин - с гол в последната секунда на редовните 60 минути. Той бе отбелязан от крилото Иван Чупич, който е първият хандбалист от 2009 година насам, спечелил турнира в две поредни издания, след като през 2016 бе в състава на вече бившия шампион - Виве (Киелце) от Полша.

Играчите на ПСЖ изпаднаха в тотален шок след последното попадение, тъй като седем секунди по-рано бяха абсолютно сигурни, че редовното време ще завърши наравно и финалът ще влезе в продължение. Даниел Нарсис отбеляза във вратата на Вардар за 23:23, но веднага след това треньорът на македонците - испанецът Раул Гонсалес, поиска тайм-аут, по време на който измисли как за 7 секунди да бъде отбелязан гола на победата.

Отборът от Скопие триумфира още при първата си поява на финала в Шампионската лига, въпреки че бе абсолютен аутсайдер от четирите тима, достигнали турнира на финалната четворка (Веспрем и Барселона са другите два). Преди началото на решителния двубой, шансовете на Вардар за триумф бяха оценени на по-малко от 25%, а на старта на турнира те бяха още по-минимални. Само 24 часа преди успеха над ПСЖ, Вардар елиминира и другия голям фаворит във финалната четворка - рекордьорът по европейски титли (9) - Барселона.

Въпреки това, "червено-черните" съумяха да станат 13-ят отбор, печелил трофея в Шампионската лига от 1994 година насам, когато турнирът за европейската купа бе преиуменуван. Вардар е шестият различен носител на трофея в последните 6 години, а Македония е едва третата страна, която може да се похвали с шампиони в най-престижния клубен турнир, както при мъжете, така и при жените. През 2003 година Кометал (Скопие) триумфира в надпреварата при дамите.
Пред 20 хиляди зрители в зала "Ланксес Арена" в Кьолн македонците играха изумително силен хандбал и хвърлиха в екстаз поне 2 хиляди свои привърженици, които не спряха да пеят и подкрепят любимците си през цялата среща.
Празникът на игрището не бе по-малко впечатляващ. Хандбалистите на Вардар дълго се радваха на монументалния си триумф, за който огромна заслуга имаше вратарят Арпад Щербик. Именно той бе избран за най-ценен играч на финалния турнир, след като направи 16 спасявания в решителния мач и вдигна трофея за четвърти път в кариерата си с четвърти различен отбор.
А най-резултатен за македонския тим бе лявото крило Тимур Дибиров, който отбеляза 6 гола и също така се отличи с няколко перфектни отигравания в защита през второто полувреме.
За ПСЖ това също бе първи финал в историята, но мултимилионната звездна селекция на французите не успя да оправдае очакванията. Лидерът на тима Никола Карабатич завърши срещата с 5 попадения на сметката си, но в последните минути направи непростим пропуск. Ключовият момент, който до голяма степен коства загубата на французите, бе в началото на второто полувреме, когато те рискуваха с изваждането от игра на вратаря Тиери Омейе във фаза атака. На няколко пъти създаденото с този ход числено предимство от 7 на 6 даде резултат, но и на два пъти играч на Вардар отбеляза на празна врата с хвърляне през цялото игрище.
Малко по-късно ПСЖ съумя да заличи изоставането си от три гола, но и това не се оказа достатъчно за крайния успех. Под очакванията във финала се представи дясното крило Уве Генсхаймер, през чиято зона Чупич реализира победния гол. Самият Генсхаймер получи наградата за най-резултатен играч в турнира, отбелязвайки 115 попадения (само 2 във финала).
Парижани пропуснаха шанса да станат едва вторият френски тим, носител на европейската купа. Единственият до момента е Монпелие, който триумфира през 2003 година, когато именно Карабатич бе в състава на шампионите.
По-рано през неделния ден унгарският шампион Веспрем спечели бронзовите медали след победа над Барселона с 34:30. "Маджарите" завършиха на трето място за втори път в последните четири години. Във всяка от тях те стигнаха до финалната четворка, но нито веднъж не спечелиха трофея, губейки два финала (2015, 2016).