Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 2:1

Холандия се класира за световното в България и Италия след 5 от 5

Националният волейболен отбор на Холандия се класира за световното първенство в България и Италия през 2018 година, след като записа 5 поредни победи на турнира в Група В от квалификации, на който беше домакин. В последния си мач "лалетата" надделяха много трудно и драматично над Словакия с 3:2 (25:27, 26:24, 22:25, 25:16, 15:9) пред около 1000 зрители в зала "Омниспорт" в Апелдоорн.

Така холандците спечелиха категорично първото място в групата след 5 победи от 5 мача и 13 точки, с което се класираха директно за Мондиала следващата година. Това е първо класиране за Холандия на шампионат на планетата от 2002 година насам. Отборът на Словакия пък ще играе на допълнителната квалификация през август, след като остана на второ място с 3 победи, 2 загуби и 9 точки, с колкото завърши и 3-ия Гърция, но с по-лошо геймово съотношение.

Най-полезни за холандския тим станаха Яспер Дифенбах (8 блока!!! и 64% ефективност в атака) и Кай Ван Дайк (1 блок, 1 ас и 58% ефективност в атака), който игра само до третия гейм, с по 17 точки за победата. За Словакия Матей Патак заби 26 точки (2 блока, 2 аса, 49% ефективност в атака и 34% перфектно посрещане), а Петер Млинарчик добави още 22 точки (1 ас и 47% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за успех.

ХОЛАНДИЯ - СЛОВАКИЯ 3:2 (25:27, 26:24, 22:25, 25:16, 15:9)
ХОЛАНДИЯ: Даан Ван Хаарлем 4, Кай Ван Дайк 17, Йерун Раувердинк 11, Роберт Андринга 12, Яспер Дифенбах 17, Тома Кьолевайн 2 - Дирк Спариданс-либеро (Весел Кееминк, Тайс Тер Хорст 6, Робин Овербееке, Нимир Абдел-Азиз 9, Михаел Паркинсон 2)
Старши-треньор: Гидо Вермюлен
СЛОВАКИЯ: Юрай Затко, Петер Млинарчик 22, Матей Патак 26, Щефан Хъртиански 14, Емануел Кохут 7, Петер Ондрович 8 - Матей Кубс-либеро (Томас Криско, Филип Палгут)
Старши-треньор: Мирослав Палгут.