Очаквайте в 13:00 - Фернандо Каранга с първа награда след завръщането си в България

Шампионски трофей, рекорд и голово шоу на Челси в изпращането на Джон Тери (видео)

Челси изпрати легендарния си капитан Джон Тери с рекордна победа. Отборът на Антонио Конте спечели с 5:1 домакинството си на Съндърланд, като записа 30-а победа от началото на сезона във Висшата лига - нещо, което никой досега не бе постигал. Празникът за феновете завърши с вдигането на шампионския трофей.

Под бурните аплодисменти на "Стамфорд Бридж" Джон Тери изигра последния си мач за Челси. Той бе заменен след 26-ата минута, за да може да бъде изпратен от феновете. 36-годишната легенда на лондончани изведе Челси с капитанската лента. Железният бранител е най-успешният футболист в историята на клуба, като със "сините" четири титли на Англия преди днешната, пет Купи на Англия и три Купи на Лигата. Днес той играе своя последен мач Челси, който е под номер 717 за тима. Тери пристига на "Стамфорд Бридж" като 14-годишен през 1995 г.

Самата среща мина под доминацията на домакините, въпреки че те се оказаха догонващи в третата минута след попадение на Манкийо. Вилиан бързо възстанови равенството, но лондончани поведоха чак в 61-ата минута, когато Еден Азар се разписа. До края влезлите като резерви Педро и Миши Батшуай на два пъти оформиха разгромното 5:1.

Новият шампион на Англия

Под погледа на бившия си мениджър Клаудио Раниери, който вдигна титлата с Лестър миналия сезон, и наблюдавани с усмивка от собственика Роман Абрамович Джон Тери и Гари Кейхил вдигнаха шампионския трофей. Преди това играчите получиха златните си медали, а след това започнаха празненствата на терена.

Съндърланд шокира Челси, като още в третата минута на "Стамфорд Бридж" Хавиер Манкийо откри резултата в полза на отбора, който ще завърши последен в класирането. След фаул, изпълнен от Ларсон, топката стигна до испанеца, който със страхотен шут прати топката в мрежата на Куртоа.

Преднината на гостите не се задържа дълго, като в осмата минута Вилиан изравни. Секунди по-рано Маркос Алонсо удари греда от фаул. Последва разбъркване в наказателното поле, при което Вилиан разстреля Пикфорд с удар от малък ъгъл. След изравняването доминацията на Челси бе тотална, като Азар и Коща бяха близо до нов гол.

След изтичане на 26-ата минута футболистът с номер 26 Джон Тери бе сменен. Под бурните аплодисменти на целия стадион легендата на клуба напусна терена, като предаде капитанската лента на своя наследник Гари Кейхил, който влезе на негово място.

Превъзходството на домакините продължи, но темпото намаля и по-рядко се стигаше до голови опасности. В края на първото полувреме Съндърланд можеше отново да поведе. След центриране от фаул топката стигна до Джон О'Шей, но неговият удар бе слаб и право в ръцете на Куртоа. След почивката тимът на Конте търпеливо изчакваше своя шанс и той дойде в 61-ата минута. Тогава Диего Коща изведе Азар отляво, а белгиецът си освободи пространство за изстрел и прати топката в далечния ъгъл за 2:1. Това бе 16-и гол във Висшата лига за него от началото на сезона. Секунди по-късно Коща бе сменен, като това може да се окаже последният му мач на "Стамфорд Бридж".

Защитата на Съндърланд демонстрира защо тимът изпада от Висшата лига. Джолиът Лескът, който за първи път започна като титуляр за тима, опита да изчисти една топка, но прехвърли излезлия напред Пикфорд и Педро се оказа с топката пред опразнената врата. В заключителните минути имаше време влезлият като резерва Миши Батшуай да се разпише на два пъти. Първо той се възползва от подаване на Педро, а след това бе изведен от Фабрегас.

ЧЕЛСИ - СЪНДЪРЛАНД 5:1
0:1 - Манкийо (3)
1:1 - Вилиан (8)
2:1 - Азар (61)
3:1 - Педро (77)
4:1 - Батшуай (90)
5:1 - Батшуай (92)