Арсенал остана без Шампионска лига за първи път през този век (видео)

Отборът на Арсенал няма да играе в Шампионската лига за първи път от 19 години насам. “Артилеристите” финишираха на пето място в крайното класиране на Премиър лийг и така не се класираха за най-комерсиалния европейски клубен турнир за първи път през 21 век. Днес лондончани победиха с 3:1 Евертън в последния кръг и се надяваха на грешни стъпки от страна на Ливърпул или Манчестър Сити. Конкурентите обаче не сбъркаха и така успехът над “карамелите” не успя да затопли никого на “Емиратс”.

Освен всичко друго Арсенал се сдоби и със сериозни проблеми в защита преди финала за ФА Къп срещу Челси на 27 май. Лоран Кошчелни получи червен картон и ще пропусне сблъсъка, а Габриел Паулиста бе изнесен на носилка и не е ясно дали ще може да бъде на линия за срещата.

Резултатът бе открит от домакините още в осмата минута. Тогава Дани Уелбек направи шокиращ пропуск на празна врата от около метър от вратата. Нападателят вместо да прати топката в мрежата, не успя да я уцели и тя се върна назад, където обаче бе Ектор Белерин, който нямаше подобни проблеми и я вкара за 1:0.

Скоро обаче Арсенал остана с човек по-малко. Кошчелни направи безумно грубо влизане в краката на Енер Валенсия и заслужено бе изгонен с директен червен картон. Въпреки това лондончани стигнаха до втори гол в средата на полувремето. При един далечен удар последва рикошет и топката стигна до Уелбек, който я запази от стража, за да я подаде на нахлуващия Алексис Санчес, който без да се бави я прати във вратата.

В 58-ата минута гостите получиха право да изпълнят дузпа, след като Роб Холдинг игра нескопосано с ръка в наказателното поле при едно центриране отляво. Зад топката застана Ромелу Лукаку и отбеляза. Последва натиск на гостите, който обаче не донесе изравнителен гол. Напротив - в края на мача многоходова атака изведе Аарън Рамзи на позиция за стрелба на границата на наказателното поле и с техничен удар вкара трети гол за домакините.

Така Арсенал завършва сезона със 75 точки на пета позиция - една по-малко от Ливърпул, който е четвърти и на 18 от шампиона Челси. По този начин играчите на Арсен Венгер ще трябва да се задоволят с участие в Лига Европа през следващия сезон. Евертън също ще е във втория по сила турнир, финиширайки на седма позиция с 61 точки. “Карамелите” обаче ще трябва да минат през квалификациите, ако искат да участват груповата фаза на турнира.