Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Легендата продължава! Хамбургер оцеля, Волфсбург е на дръвника (видео)

Отборът на Хамбургер ШФ запази елитния си статут и за следващия сезон и остава като единствения тим, който е играл във всички сезони от създаването на Бундеслигата през 1963 година. Днес момчетата на Маркус Гисдол постигнаха драматична победа с 2:1 над гостуващия Волфсбург в директен дуел за спасение от последния 34-и кръг. Робин Кнохе откри резултата в полза на "вълците" в 23-ата минута, но попадения на Филип Костич (32) и Лука Валдшмит (88) зарадваха 57 хиляди зрители на "Фолкспаркщадион". Домакините се нуждаеха от задължителна победа, за да гарантират мястото си в Бундеслигата. Загубата изпраща Волфсбург на бараж за оставане срещу третия във Втора Бундеслига.

Гостите започнаха много по-добре и поставиха под напрежение вратаря Кристиан Матениа. В десетата минута Якуб Блашчиковски игра с висока топка и насочи към Марио Гомес, който стреля по диагонала със завъртане, а стражът с мъка се протегна и изби в корнер. В 22-ата Блашчиковски отправи топовен удар от 23 метра и вратарят някак съумя да реагира и да избие над гредата. Минута по-късно отбраната на домакините не издържа и получи гол. Себастиан Юнг центрира отдясно, а Робин Кнохе реализира прекрасен гол с глава, насочвайки високо по диагонала - 0:1.

В 32-ата "Шпортферайн" отвърна на удара с първата си добра акция. Люис Холтби нахлу на скорост и подаде вляво, Николай Мюлер пропусна и Филип Костич реализира отблизо в близкия ъгъл - 1:1. До края на полувремето домакините играха по-вдъхновено и създадоха напрежение пред вратата на своя опонент. Въпреки това "вълците" имаха последната дума за първата част: в 45-ата минута Юнус Мали се отскубна сам срещу вратаря, но стреля встрани.

След почивката и двата тима подходиха търпеливо и головите положения липсваха. В 67-ата минута защитата на домакините беше неподготвена за дълъг пас към Нтеп. Тъмнокожият нападател овладя, напредна, но пасът му към Марио Гомес не беше достатъчно точен. В 73-ата резервата Михаел Грегорич стреля в ръцете на вратаря при изгодна възможност от пряк свободен удар. В 77-ата Джошуа Гилавоги шутира силно покрай близката греда в аут.

В края на срещата Хамбургер се втурна напред, създаде опасности, но много трудно стигаше до удар. В 88-ата Костич центрира отляво и резервата Валдшмит отбеляза с глава в горния ляв ъгъл на вратаря. Това беше първи гол за сезона за навършилия вчера 21 години футболист, но със сигурност ще е един от най-паметните му. В 92-ата гостите имаха отличен шанс за изравнителен гол. Вратарят Кастеелс изрита топката напред, защитниците не се ориентираха и позволиха на Максимилиан Арнолд да стреля от десет метра, но стражът на домакините направи страхотно спасяване.

Така часовникът на стадиона в Хамбург ще продължава да отброява годините, дните, часовете, минутите и секундите, в които "Шпортферайн" е в Бундеслигата.