Руменов и Крамарска са победителите във веригата “Мтел атлетика за младежи”

Финалният кръг от веригата състезания “Мтел атлетика за младежи” се проведе на 17 май на Централния стадион на Национална спортна академия. Водачите след първите седем кръга Румен Руменов (Мизия) и Изабел Крамарска (Рилски атлет – Самоков) запазиха лидерството си и триумфираха в крайното класиране.

Руменов имаше за конкурент съотборника си Ангел Димитров, който спечели трибоя в последния кръг (60 м – 7.8, скок дължина – 5.07 и 800 м – 2:21.0) като събра 225 точки удвоени до 450 както е регламента на финала. Румен събра 216 (432) точки, финишира заедно с Димитров на 60 м за 7.8, но не успя да се реализира на скок дължина с 4.66 и грабна победата на 800 м с минимално предимство – 2:20.7. Така в генералното класиране той надделя над Ангел с 1340 срещу 1319. Димитър Тосков (Рилски атлет – Самоков) събра 204 (408) точки със 7.9-4.87-2:29.3 и е трети в последния кръг, както и в генералното класиране с 1211.

Атлетката от Самоков Изабел Крамарска участва трета поредна година във веригата и през 2017-а не допусна загуба в шестте си старта като навсякъде записа над 219 точки. Във финала Крамарска постигна 219 точки (438) с 8.2 на 60 м, 5.06 на скок дължина и 1:50.9 на 600 м. Изабел оглави генералното класиране с огромна разлика пред втората и 1359 общ сбор от петте най-силни класирания.
Александра Коларова (Локомотив – Пловдив) е втора със 184 (368) точки – с 8.3-4.82-2:06.7 в София. Пловдивчанката набра 1072 точки за второто място в генералното класиране. Боряна Иванова (СК Костенец) е трета във финалния кръг със 174 (348) точки и 8.6-4.77-2:04.5, но има само три участия във веригата и общо събра 650 точки за шестото място в генералното класиране. Място на стълбичката си осигури Ивон Топчиева (Тракия – Пловдив) с 1013 точки.

Първите трима в генералното класиране бяха наградени от първия вицепрезидент на Европейската атлетика и президент на БФЛА и АБАФ – Добромир Карамаринов, който връчи специалните награди на Мобилтел – камери за победителите и селфи стикове за техните подгласници, както и екипи на националния отбор от БФЛА.

В тазгодишното издание на веригата състезания за млади таланти участваха атлети от София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Разград, Костенец, Койнаре, Велико Търново, Шабла, Балчик, Правец, Кюстендил, Добрич, Ямбол, Благоевград, Тервел, Роман, Поморие, Мизия, Луковит, Нова Загора, Враца, Червен бряг, Стара Загора и Трявна.

Програмата “Мтел атлетика за младежи” продължава да популяризира атлетиката по училищата през есента, а през август предстои традиционната вече Лятна атлетическа академия. Общият брой на децата минали през веригата за 2017-а ще надхвърли 10 000.