Майнц 05 се спаси с 4 гола за половин час

Майнц 05 ще бъде част от в Първа Бундеслига и през следващия сезон, след като изигра най-силния си мач в критичен момент. В среща от предпоследния кръг тимът от “Опел Арена” надви Айнтрахт (Франкфурт) с 4:2, след като губеше с 0:2 до 60-ата минута. Спасението не е сигурно на 100%, но за тима на треньора Мартин Шмит ще е важно след седмица срещу Кьолн да не загуби с 8-9 гола разлика.

Майнц вече има 37 точки, колкото са активите още на Аугсбург и Волфсбург. С две по-малко пък Хамбургер ШФ е на критичното 16-о място, което праща на бараж. В последния кръг Хамбург приема Волфсбург, което улеснява “05” и Аугсбург. Освен това Майнц е с най-добра голова разлика от всички застрашени, което е първият показател, който се гледа при равен брой точки.

Айнтрахт пък отдавна мисли само за финала за Купата на Германия. Победа срещу Борусия (Дортмунд) на 27 май ще прати “орлите” в Лига Европа. С днешното си поражение те загубиха и теоретични шансове за стигане до турнира през първенството.

Гостите от Франкфурт поведоха с голове на нападателите си Харис Сеферович (42') и Бранимир Хъргота (50'), но домакините бързо обърнаха развоя на събитията в своя полза след попадения на Джон Кордоба (60’), Щефан Бел (62’), Йошинори Муто (76’) и Пабло де Бласис (90'д).

Мачът започна с домакински натиск, но първото положение беше за Айнтрахт в 12-ата минута, когато Хъргота изведе Сеферович на добра позиция, но вратарят Яник Хут излезе и блокира удара му, а добавката излетя над вратата. Последваха многобройни, но безидейни атаки на “05”, които разчитаха предимно на далечни удари. В 37-ата те претендираха за дузпа за игра с ръка на Давид Абрахам, но съдията не уважи претенциите им.

Въпреки че през повечето време гостите се защитаваха, те бяха тези, които поведоха в резултата три минути преди почивката. Тогава Хъргота овладя центриране на Аймен Баркок и прати топката в обратния ъгъл на вратаря.

Както приключи първата част, така и започна втората - с гол на Айнтрахт. В 50-ата минута Тавата центрира от ляво, а Хъргота стреля с глава във вратаря, който спря кълбото на голлинията, но при опита му за изчистване, то се удари в притичалия Сеферович и влетя в млежата за 2:0.

Това предизвика играчите на Майнц, които само в рамките на 2 минути изравниха резултата. Първо в 60-ата Фабиан Фрай изведе Кордоба, който останал лице в лице с вратаря с мощен шут намали за 1:2. 120 секунди по-късно феновете на домакините отново ликуваха. След центриране от пряк свободен удар Щефан Бел насочи топката във вратата с глава и така възстанови равенството.

Домакините се втурнаха да търсят победното попадение и в 76-ата минута усилията им бяха възнаградени. Йошинори Муто донесе пълния обрат в мача, след като засече с глава центриране на Боян Къркич. Де Бласис от дузпа в последната минута подпечата победата на Майнц.