Флюри отново герой при нова победа на Питсбърг срещу Вашингтон

Марк-Андре Флюри спря 36 удара, а Питсбърг се наложи с 3:2 срещу Вашингтон и поведе отново с две победи в плейофната серия от полуфиналите на Източната конференция на Националната хокейна лига на САЩ и Кнада (НХЛ). Шампионите водят с 3:1, въпреки че бяха без контузения си капитан Сидни Кросби, който получи мозъчно сътресение след жесток удар от Мат Нисканен в третия мач.

Питсбърг поведе още в петата минута на първата третина, когато Оли Маата изпрати шайбата към Патрик Хорнквист между двойката бранители на гостите и той се разписа за 1:0. Последва нова серия невероятни спасявания на Марк-Андре Флюри, включително едно решително при удар на Евгени Кузнецов от непосредствено разстояние и при опразнен ъгъл, а Джейк Гюнцел се възползва от геройствата на своя страж и вкара за 2:0. 22-годишният център подаде шайбата от лявото крило след 3:51 минути игра през втората третина, а Дмитри Орлов я засече в собствената си врата с крак. Това беше осмият гол в плейофите за Гюнцел, което го прави лидер по този показател.

Евгени Кузнецов обаче намали изоставането на Питсбърг три минути по-късно, а Нейт Шмид изравни резултата с точен удар от разстояние само 72 секунди след гола на своя съотборник, след като Питсбърг допусна нова грешка и загуби шайбата зад синята линия. Шампионите обаче получиха възможност да атакуват с човек повече заради наказание на Джон Карлсон, а Джъстин Шулц се възползва и оформи крайния резултат с гол след 11:24 минути игра във втората третина.

Флюри свърши останалата работа. Само няколко месеца след като загуби титулярното си място от Мат Мъри, Флюри е основната причина Питсбърг да бъде на една победа от финала в конференцията. Ако спечелят някой от следващите три мача, Пингвините ще се изправят срещу победителя от серията между Отава и Ню Йорк Рейнджърс. Сенаторите водят с 2:1 преди втория мач в "Медисън Скуеър Гардън".
Анахайм изравни серията срещу Едмънтън в четвъртия мач, след като спечели с 4:3 като гост. Милан Лучич и Конър Макдейвид дадоха аванс на домакините в първата третина, а през втората Райън Гецлаф вкара две шайби и Рикард Ракел добави още една за пълния обрат. Дрейк Каджула вкара първия си гол в плейофите за равенство 3:3 по-малко от две минути преди края на редовното време, а 0:45 преди сирената в продължението Гецлаф намери оставения сам на лявото крило Якоб Силфверберг и той се разписа за 4:3 в полза на Анахайм.

Петият мач в серията е на 5-и май в Анахайм.