Рилски спортист излъга Балкан и е на полуфинал в НБЛ

Отборът на Рилски спортист (Самоков) се класира за полуфинал в Националната Баскетболна Лига, след като тази вечер възпитаниците на Людмил Хаджисотиров се наложиха с 82:73 (20:18; 14:20; 24:17; 24:18) над Балкан (Ботевград) в мач №3 и по този начин затвориха четвъртфиналната серия при резултата 2:1 победи.

Еван Бруинсма беше най-резултатен за победителите – 18 точки, Йордан Бозов вкара 16 точки, а Денислав Вутев се отличи с „дабъл-дабъл“ – 13 точки и 10 борби.

Мартин Дурчев вкара 17 точки за „зелените“, а Амин Хот и Станимир Маринов добавиха съответно по 14 и 11 точки.

Двубоят започна с по един пропуск и под двата коша, като резултатът бе открит след кош и фал на Станимир Маринов, а малко по-късно Даниелс също откри сметката си и Балкан поведе с 5:0. Домакините се разписаха за първи път след близо три минути игра след пробив на Бруинсма, а в следващите минути самоковци налучкаха верния ритъм и малко след средата на частта бе осъществен пълен обрат – 14:10 в полза на Рилецо след точни стрелби на Шелтън, Бозов и Иванов. В оставащото време Балкан успя за момент да си върне лидерската позиция чрез Дурчев и Цветкович, но след това гостите допуснаха няколко елементарни грешки, които бяха моментално наказани и след 10 минути игра Рилски спортист водеше с 20:18.

Домакините демонстрираха по-висока концетрация в завършващата фаза и в началото на втория период, а след тройка на Франсис разликата в резултата достигна до пет точки – 25:20, което принуди щаба на ботевградчани да вземе прекъсване. Кратката почивка определено се отрази по-добре на Балкан, след като „зелените“ реализираха серия от 10:0 за нов обрат – 30:25, при 4:20 минути до края на първото полувреме. В оставащото време играта премина при размяна на надмощие, след като първо Рилски спортист отново заличи пасива си и поведе – 32:31 при оставащи 2:53 минути, но след това домакините отстъпиха инициативата, а Ст.Маринов и Даниелс използваха това и на почивката Балкан бе в ролята на лидер – 38:34.

Третата четвърт започна с тройка на Дурчев за гостите, но след това „зелените“ влязоха в дупка и започнаха да редят грешка след грешка, а това бе моментално наказано от неостаряващия Йордан Бозов, който се развихри и Рилецо поведе с 47:43. Възпитаниците на Небойша Видич успяха да излязат от черната серия след тройки на Цветкович и Ст.Маринов, но индивидуалните проблясъци в състава на гостите не бяха достатъчни и след 30 минути Рилски спортист водеше – 58:55.

Момчетата на Людмил Хаджисотиров затвърдиха моментното си превъзходство с добра серия на старта на заключителния период за 67:58, а това доведе до прекъсване в полза на ботевградчани. Видич отново извади жокер от ръкава, а Дурчев и Секулович не трепнаха за 63:67. В следващите минути играта се накъса, нервите взеха връх, като по-добре се ориентираха „зелените“, които съкратиха още повече изоставането си – 71:73 при 2:06 минути до края. Домакините също взеха прекъсване, а в оставащото време самоковци демонстрираха по-висока концетрация и здрави нерви в решителните моменти, с което Рилски спортист си подсигури победата и класирането на полуфиналите в Националната Баскетболна Лига -  82:73.

Рилски спортист – Балкан 82:73 (20:18; 14:20; 24:17; 24:18)

Рилски спортист: Георгиев 7, Бруинсма 18, Иванов 8, Шелтън 9, Бозов 16 (Секулов, Стоянов 3, Франсис 8, Вутев 13)

Балкан: Хот 14, Илиев, Секулович 10, Даниелс 9, Ст.Маринов 11 (Н.Маринов 3, Цветкович 9, Кочев, Дурчев 17)