Арсенал стигна финала за ФА Къп (видео)

Критикуваният за неубедителните си резултати тим на Арсенал ще спори на финала за Купата на Англия, след като елиминира Манчестър Сити на полуфиналите на "Уембли". Лондончани се наложиха с 2:1 след продължения, като Алексис Санчес реализира "златното" попадение след 100 минути игра. Преди това Серхио Агуеро беше точен за "гражданите" в 62-ата минута, а Начо Монреал изравни в 71-ата. В мача за трофея "топчиите" ще се изправят срещу Челси на 27 май, пак на "Уембли".

Така Арсен Венгер ще има възможност да спечели седмия си такъв трофей начело на Арсенал, а за клуба това е 20-и финал - рекорд. Отборът е в серия от седем поредни успеха на този стадион. В същото време Джосеп Гуардиола остава без никаква купа в дебютната си кампания начело на Сити.
 Арсенал - Манчестър Сити 2:1

Днес и късметът беше на страната на Арсенал, защото "гражданите" удариха две греди, а веднъж и техен гол не беше зачетен при спорна ситуация. Всичко това беше още в редовното време. В добавения половин час обаче футболистите в червено показаха по-здрави нерви.

Венгер пак заложи на трима централни защитници, с каквато схема беше си тръгнал с победа от Мидълзбро преди дни. Пеп Гуардиола пък пак постави Хесус Навас на десния бек.

За радост на всички и двата тима се хвърлиха здраво в мача, без да търсят затваряне. Кевин де Бройне имаше първата възможност за гол, но ударът му по земя в 3-ата мина край гредата.

Лондончани създадоха напрежение в наказателното поле на съперника в 12-ата минута, когато Алексис и Начо Монреал предизвикаха меле. След още две минути Окс проби от другата страна и Жиру засече, но топката не беше проблем за Клаудио Браво. Секунди след това при аналогична ситуация пред другата врата Чех изби в корнер.

В средата на първата част Силва напусна заради контузия и беше заменен от Рахим Стърлинг. В този етап от двубоя вече "гражданите" бяха овладели играта и събитията се пренесоха основно в половината на Арсенал. Точно влизане на Стърлинг даде острота и почти всички атаки към вратата на Чех минаваха по дясното крило.

За момент Кун стресна запалянковците на "светлосините", след като се хвана за седалищния мускул, но лекарите успяха да го върнат на терена.

В 29-ата минута аржентинецът падна в наказателното поле на "артилеристите", претендирайки за фаул на Окслейд-Чембърлейн, но не последва сигнал.

В 40-ата минута се стигна до спорна ситуация, при която Сане центрира отляво и топката се озова в мрежата на Арсенал, но страничният рефер сигнализира, че кълбото е напуснало очертанията на игрището при паса на германеца. Това обаче не беше потвърдено със сигурност от видеоповторенията.

Малко преди края на полувремето Алексис поиска дузпа за задържане на Навас, но реферът не се реши да посочи бялата точка.

Арсенал изравни играта в началото на второто полувреме и дори стигна до опасни атаки, като в единия случай Гранит Джака не стреля добре след хитро изпълнение на пряк-свободен удар.

"Гражданите" използваха отлично една възможност в 62-ата минута и поведоха в резултата. Тогава Туре Яя изведе Кун сам срещу вратаря, след като повечето футболисти на Арсенал бяха в половината на съперника. Агуеро с лекота надбяга Начо Монреал и порази целта - 1:0.

Две минути след това Йозил можеше да изравни, но и този път топката не уцели вратата.

Това обаче стана факт в 71-ата минута, когато Монреал се реваншира за безсилието си при гола на Кун и засече центриране за 1:1.

В оставащите минути играта стана още по-интересна и победният гол за някой от двата тима "висеше". В рамките на три минути Туре Яя и Фернандиньо уцелиха гредите, а на другия край на терена малко не стигна на Дани Уелбек да порази Клаудио Браво.

Арсенал изглеждаше по-свежият тим в продълженията и заслужено поведе, след като Алексис намери мрежата в 100-ата минута. Секунди преди това Пеп беше извадил Агуеро за сметка на халф в лицето на Фабиан Делф. Младият Холдинг и Уелбек също бяха близо до попадение за "топчиите" в първото продължение.

След това Манчестър Сити стана първият тим, който се възползва от новото правило, според което може да направи още една смяна - четвърта, като това важи само за продълженията от четвъртфиналите нататък.

Резервата Делф можеше да изравни в 111-ата минута, но ударът му беше блокиран. Скоро след това и Де Бройне нямаше късмет. До края Арсенал не се огъна и ще играе на финал.

АРСЕНАЛ - МАНЧЕСТЪР СИТИ 2:1 след продължения (1:1 в редовното време)
0:1 Агуеро (62)
1:1 Монреал (71)
2:1 Санчес (100)

АРСЕНАЛ: Чех, Габриел, Косиелни, Холдинг, Окслейд-Чембърлейн (105-Белерин), Рамзи, Джака, Монреал, Йозил (119-Коклен), Санчес, Жиру (83-Уелбек)

МАНЧЕСТЪР СИТИ: Браво, Навас, Компани, Отаменди, Клиши, Фернандиньо (99-Фернандо), Туре, Де Бройне, Силва (23-Стърлинг (105-Инеачо), Сане, Агуеро (99-Делф)