Югоизточна Трета лига: Локомотив (Пловдив) II - Ботев (Пловдив) II - 1:0

Монако на полуфинал в Шампионската лига за 4-и път в историята си (видео)

Монако се класира за полуфиналите в Шампионската лига, след като победи Борусия Дортмунд с 3:1 на стадион "Луи II" и в реванша от 1/4-финалите. Така с общ резултат 6:3 "монегаските" се класираха за четвърти път в историята си в голямото каре на най-престижния европейски клубен турнир. Преди това Монако стигно до тази фаза в сезоните 1993-1994, 1997-1998 и 2003-2004, когато игра и финал.

Двубоят премина на високо темпо, но без особена интрига. Резултатът беше открит от младия Килиан Мбапе още в третата минута, който разстреля отблизо вратата на гостите. Това беше пети гол за 18-годишния феномен в Шампионската лига. В 17-ата минута Радамел Фалкао с глава удвои резултата. В 48-ата минута Марко Ройс върна надеждите на гостите като намали на 1:2. Всичко за тима от Дортмунд свърши в 82-ата минута, когато резервата Валер Жермен направи резултата 3:1.

След гола Монако не спря да гледа към вратата на Бюрки и в 11-ата минута капитанът Радамел Фалкао беше близо до отбелязване на втори гол, след като засече с глава отблизо една топка. Само минута по-късно и Бернардо Силва стреля, но стражът на Борусия спаси.

Отговорът на гостите на закъсня и в 14-ата минута Нури Шахин с прекрасно изпълнен пряк свободен удар уцели страничния стълб зад Субашич.

Ситуацията подейства като червена лампичка за домакините, които поведоха с 2:0 в 17-ата минута, след като капитанът Радамел Фалкао засече с глава центриране на Лемар в наказателното поле.

В тази ситуация гостите от Германия се хвърлиха напред "ва банк", но изпитваха сериозни затруднения да възпират мълниеносните атаки на Монако.

Постепенно атаките на "жълточерните" се изостриха, а в 37-ата минута Пиер-Емерик Обамеянг беше изведен очи в очи със Субашич след подаване с пета на Марко Ройс, но стражът на Монако се справи с опасността.

Второто полувреме започна по отличен начин за гостите от Дортмунд, след като Марко Ройс намали с удар отблизо в 48-ата минута. Още в следващата атака Монако можеше да си върне аванса, след като Мбапе се разходи сред защитата в "жълточерно", опита се да подаде на Фалкао, но Бюрки улови топката.

В 60-ата минута Монако беше много близо до отбелязването на трети гол, но прехвърлящият удар на Фалкао мина над гредата. Малко по-късно Фалкао беше заменен, но това не направи наказателното поле на Борусия по-безопасно място. В 69-ата минута Мбапе стреля отдясно, топката беше отклонена от Бюрке в ъглов удар, но такъв не беше отсъден.

Борусия също създаде отлична възможност за гол в 73-ата минута. Кагава свали с глава топката в наказателното поле на Ройс, който стреля с десния крак, но ударът му беше отразен.

Всичко за тима от Дортмунд свърши в 82-ата минута, когато резервата Валер Жермен направи резултата 3:1. Жермен влезе в игра на мястото на Мбапе секунди преди гола, който стана негов четвърти в Европа през сезона.

Монако - Борусия Дортмунд 3:1
1:0 - Мбапе (3)
2:0 - Фалкао (17)
2:1 - Ройс (48)
3:1 - Жермен (82)

Монако: Субашич, Туре, Глик, Жемерсон, Менди, Жоао Моутиньо, Бакайоко, Силва (90-Раджи), Лемар, Мбапе (80-Жермен), Фалкао (67-Дирар).

Борусия Дортмунд: Бюрки, Герейро (72-Пулишич), Гинтер, Папастатопулос, Пишчек, Вайгъл, Ройс, Шахин (46-Шмелцер), Кагава, Дурм (27-Дембеле), Обамеянг.

Стадион: "Луи II", Монако