Експериментът на Венгер даде резултат, Арсенал остава в битката за Топ 4 (видео)

Арсенал постигна много важна победа при визитата си на Мидълзбро в последен мач от 33-ия кръг на Висшата лига. Алексис Санчес и Месут Йозил отбелязаха попаденията за отбора на Арсен Венгер, който запази шансовете си за класиране в първата четворка. "Топчиите" са 6-ти в подреждането, като изостават със 7 точки от четвъртия Манчестър Сити, но имат мач по-малко. За Мидълзбро ситуацията става все по-тежка. Тимът от "Ривърсайд" е предпоследен с едва 24 точки - на 6 от спасителната зона.

Тежката загуба от Кристъл Палас имаше своите последствия и Венгер направи цели 6 промени в състава си. Най-любопитно бе решението на французина да прибегне до схема с трима централни защитници в лицето на Лоран Косиелни, Габриел Паулища и Роб Холдинг. Оливие Жиру получи един от редките си шансове да започне като титуляр и действаше рамо до рамо с Алексис Санчес.
За Боро се завърна Гастон Рамирес. Уругваецът бе един от тримата офанзивни футболисти на домакините, заедно с Негредо и Стюарт Даунинг. На вратата пък застана Брад Гузан.

Желанието на Венгер да потърси повече сигурност беше разбираемо, но отборът му така или иначе се нуждаеше само от победа. В първите минути двата тима действаха равностойно, а Косиелни блокира удар на Алваро Негредо. Лошата новина за Мидълззбро дойде с ранната контузия на Фабио да Силва, който трябваше да бъде заменен от Джордж Френд.
"Топчиите" постепенно започнаха да използват скоростта на Алекс Окслейд-Чембърлейн и английският национал направи няколко добри пробива по десния фланг. При поредния от тях Холдинг можеше да открие резултата, но не нанесе хубав удар. В 33-ата минута Даниел Аяла се оказа най-съобразителен и изчисти след раззбъркване в наказателното поле на домакините. Арсенал обаче поведе в края на полувремето, когато Алексис Санчес завъртя топката от фаул и за Гузан нямаше шансове - 0:1.
Мидълзбро отвърна на предизвикателството в 50-ата минута с изравнително попадение на Негредо. Испанецът изпревари Косиелни след центриране на Даунинг и атрактивно изпрати топката в мрежата. Голът вдъхна увереност на Боро, а феновете на "Ривърсайд" подкрепяха футболистите в червено и бяло с мощни скандирания.

Защитата на Арсенал беше разпокъсана и само неточността на Стюарт Даунинг спаси вратата на Петер Чех след глупава грешка на Начо Монреал. Чешкият страж пък показа класа при едно разбъркване и не позволи на Даниел Аяла да изведе Мидълзбро напред.
Домакините не използваха психологическия момент и с течение на времето Арсенал отново овладя инициативата. В 62-ата минута Месут Йозил изскочи зад отбраната, но Гузан внимаваше. Лондончани си върнаха преднината в 71-ата минута след много красива комбинация. Центрирането от фланга бе на Санчес, а Аарън Рамзи свали с гърди към Йозил, който с неудобния си десен крак простреля Брад Гузан.
Минутите до края не бяха лесни за тима на Венгер. Мидълзбро сипеше центрирания в наказателното поле, а защитниците пред Чех не изглеждаха никак стабилни. Самият вратар на "топчиите" също сбърка в една ситуация, но реагира бързо и захлупи топката. В добавеното време Венгер извади едновременно Санчес и Йозил с единственото намерение да устиска трите точки и успя.