Наполи стисна здраво билета за ШЛ (видео)

В дербито от 31-ия кръг на Серия "А" Наполи се наложи с 3:0 като гост на Лацио и увеличи разликата между двата тима на 7 точки. Хосе Кайехон и на два пъти Лоренцо Инсиние бяха точни за тима на Маурицио Сари, който до голяма степен си гарантира минимум третото място в Серия "А", даващо право на участие в Шампионската лига.

Наполи няма загуба като гост на Лацио от 2012 година, когато отстъпи с 1:3. Последваха общо четири победи и две равенства във всички турнири. За римските "орли" поражението беше първо след 8 двубоя, в които отборът неизменно добавяше точки към актива си.
През седмицата Лацио загуби с 2:3 от Рома, но въпреки това елиминира градския си съперник на полуфиналите в турнира за Купата на Италия. Старши треньорът Симоне Индзаги обаче имаше сериозни кадрови проблеми за днешния двубой. Той не можеше да разчита на Федерико Маркети, Стефан де Фрай, Сенад Лулич и Лукас Билия. Аржентинският национал беше заменен от юношата Алесандро Мурджа, а в средата на терена като титуляр започна Джордан Лукаку. Тримата бранители бяха Бащош, Уолъс и Стефан Раду. Чиро Имобиле не беше напълно възстановен, но водеше атаката на "бианкочелестите", подкрепян от Сергей Милинкович-Савич и Фелипе Андерсон.
Наполи, подобно на Лацио, игра реванш за купата в средата на седмицата, но победата с 3:2 над Ювентус не бе достатъчна за класиране на финала. Добрата новина за наставника Маурицио Сари бе завръщането на титулярния вратар Хосе Рейна. Дрис Мертенс, който не стартира срещу Юве, този път беше на линия и поведе нападението на гостите, заедно с Хосе Кайехон и Лоренцо Инсиние. На левия фланг на защитата Иван Стринич бе предпочетен пред Фаузи Гулам.

В началните минути удар от въздуха на Милинкович-Савич рикошира в Калиду Кулибали и премина встрани от вратата. Малко по-късно сръбският национал отново пробва да изненада Рейна, но опитният вратар на Наполи внимаваше. Гостите поведоха в средата на полувремето след маркова атака, при която Марек Хамшик пусна пас към Дрис Мертенс, а той перфектно намери на далчената греда Кайехон и за него не беше трудно да опъне мрежата.
Фелипе Андерсон беше най-активен в редиците на домакините и Рейна трябваше да се справя с негов коварен шут. Испанецът се замеси и в интересна ситуация, при която преследваше Имобиле почти до флагчето за корнер. За щастие на стража на Наполи, Имобиле не успя да намери очертанията на празната врата от малък ъгъл. Наполи отговори с пропуск на Инсиние, който беше напълно сам срещу Томас Стракоша, но стреля в аут.

В 51-ата минута гостите вкараха втори гол. Алан Маркес копна топката в дясно в пеналта, Инсиние се възползва от лошата подредба в отбраната на съперника и неувереното излизане на Стракоша и пусна топката край вратаря за 2:0. Римляните получиха възможност бързо да отвърнат. Фелипе Андерсон намери Балде Кейта сам срещу Пепе Рейна в дясно в наказателното поле, но сенегалецът не успя да преодолее стража на неаполитанците.
В 71-ата минута домакините пропуснаха най-чистото си положение. Кейта проби от ляво и пусна към Джордан Лукаку, който отклони към далечната греда към резервата Уесли Хут, чийто удар от метър-два беше блокиран на голлинията от Инсиние. По-активната игра на Лацио след почивката доведе до още няколко разбърквания в наказателното поле на гостите, но "орлите" не се възползваха.

В добавеното време Инсиние направи победата на Наполи класическа. Той вкара втория си гол в мача след пас на резервата Аркадиуш Милик и удар по тревата от 15 метра.