Пирин с огромна крачка към оцеляването в Първа лига, Иван Цветков герой (видео)

Отборът на Пирин (Благоевград) направи огромна крачка към оцеляването си в елита, след като за втори път в рамките на седмица победи Нефтохимик. В първи двубой от втората фаза на Първа професионална лига момчетата на Милен Радуканов стигнаха до пълен обрат и грабнаха трите точки след успех с 2:1 над “шейховете” на Христо Янев.

В герой за благоевградчани се превърна неостаряващият Иван Цветков, който излезе като титуляр на “Христо Ботев”, реализира победното попадение от дузпа в 73-ата минута и бе заменен едва в даденото от главния арбитър Станислав Тодоров продължение. Иначе бургазлии първи откриха резултата чрез Иван Вълчанов още в 6-ата минута, а в 43-ата домакините изравниха чрез капитана си Юлиян Попев.

Със спечелените днес три точки - за пети пореден път на домашна сцена, “орлетата” на 90 % си гарантираха мястото си в елита и догодина, тъй като дистанцията между тях и третия - днешния им съперник Нефтохимик, вече е цели 11 точки. Разлика, която трудно би могла да бъде “стопена” в оставащите пет двубоя от групата.

През първите 45 минути домакините бяха тези, които имаха инициативата и повече владееха топката. Гостите пък се бяха прибрали в своята половина и разчитаха предимно на контраатаки. Именно те излязоха напред в резултата още в 6-ата минута, когато Иван Вълчанов проби отдясно, проправи си път между двама защитници в зелено и макар от неудобен ъгъл, със силен удар преодоля неубедителния Благой Макенджиев.

Десетина минути по-късно, от подобна позиция, Живко Петков опита късмета си след пас от голмайстора Вълчанов. Този път обаче вратарят на “орлетата” бе на мястото си и парира изстрела му. В 32-ата минута бургазлии можеха да удвоят аванса си, след като Тодор Траянов върна неразчетено назад към Макенджиев. Пасът му бе пресечен от Петков, който напредна и се озова очи в очи със стража на Пирин. Нападателят на “шейховете” обаче се забави твърде много, засуети се и след това изпрати топката в аут.

Както неведнъж се е случвало, след подобен пропуск обикновено следва гол на противника. Такъв падна в 43-ата минута, а негов автор стана капитанът на Пирин Юлиян Попев. Иван Цветков отне една топка отдясно, след което я пусна в центъра към Станислав Костов. Голмайсторът на благоевградчани този сезон напредна, видя включилия се отляво Попев и му подаде. Лидерът на “орлетата” стреля на мига и след недотам добрата реакция на Янко Георгиев резултатът бе изравнен.

След почивката Нефтохимик излезе в по-предни позиции и погледна по-сериозно към вратата на Макенджиев. Двата отбора предложиха открит и динамичен футбол, но до реални възможности за гол рядко се стигаше. В 59-ата минута неостаряващият Иван Цветков можеше да изведе напред в резултата родния си клуб, но ударът му с глава след ъглов удар мина встрани от вратата.

В 73-ата минута централният защитник на Нефтохимик Яни Пехливанов допусна елементарна грешка, не се ориентира добре и игра с ръка в собственосто си наказателно поле. Главният арбитър Станислав Тодоров не се поколеба и на мига посочи бялата точка. Зад топката застана Иван Цветков и макар изпълнението да бе далеч от класата, която сме свикнали да ни демонстрира, успя да доведе нещата до пълен обрат.

В заключителните секунди Пирин можеше да отбележи и трети гол, но след техничния удар на Стилиян Николов топката срещна страничната греда. В крайна сметка, въпреки липсата на късмет в тази ситуация, играчите на Милен Радуканов се поздравиха с успеха и до голяма степен си гарантираха мястото в елита и догодина.