Новата маска на Обамеянг не изплаши Шалке 04 (видео + галерия)

Напеченият регионален сблъсък между Шалке 04 и Борусия (Дортмунд) в Бундеслигата завърши 1:1, което не е добре и за двата тима. Пиер-Емерик Обамеянг изведе гостите напред в 53-ата минута, а Тило Кеерер изравни в 77-ата минута. С този резултат "жълто-черните" изпаднаха от тройката, а тимът от Гелзенкирхен продължава да е извън зона Европа.

Футболистите от Дортмунд трябва да съжаляват повече, защото при 1:0 в своя полза Обамеянг пропусна сам срещу вратаря, а малко преди изравнителното попадение Усман Дембеле уцели гредата. Младият французин беше господарят на терена, като за пореден път впечатли с качествата си. Той участва и в акцията при гола на Борусия. Мачът на "Фелтинс Арена" ще се запомни и с поредната маска, която Обамеянг слага на лицето си след гол. След тези на Сайдърмен и Батман днес той постави нова.

За домакините изненадващо като титуляр излезе бившият капитан на Севиля Хорхе Андухар - Коке, който до днес нямаше нито един мач за "миньорите" в елита. Очаквано Гуидо Бургщалер водеше атаката за сметка на Клаас-Ян Хунтелаар. Сеад Колашинац пък не игра заради контузия. Томас Тухел заложи на постройка с трима централни защитници и с Обамеянг в предни позиции, подпомаган от Дембеле и Шинджи Кагава.

Шалке 04 - Борусия (Дортмунд) 1:1

Очакванията за атрактивен двубой се оправдаха и още до петата минута двата тима пропуснаха по едно чисто положение чрез Дембеле и Бургщалер. До края на първата част последваха още няколко опасности, но повечето бяха пред вратата на Ралф Феерман. Там стражът на домакините на два пъти се намеси решаващо след включване на Дембеле и удар на Обамеянг. Веднъж изстрелът на Усман мина точно до гредата.

Играчите на Шалке не блестяха с техниката на своите съперници, но действаха дисциплинирано и бяха постоянна заплаха за контраатаки. При една такава в 53-ата минута Бургщалер получи топката в наказателното поле, успя да се освободи, но от няколко метра стреля много слабо. Последва светкавична акция на Дортмунд и секунди по-късно топката се озова в мрежата на вратата на "кралскосините" - 0:1.

Домакините пропуснаха да изравнят в 57-ата минута, когато капитанът Бенедикт Хьоведес засече с глава центриране, но Роман Бюрки отрази с отличен рефлекс.

И както няколко минути по-рано, в последвалата акция на Борусия се стигна до нова изгодна ситуация. Оба-Оба излезе сам срещу вратаря, но се опита да подаде на Дембеле и така пропиля шанса за удвояване на преднината.

В 74-ата минута Дембеле шутира коварно, но кълбото се отби в страничния стълб.

Три минути след това отборът на Маркус Вайнцийрл дочака изравняването, като точен беше младокът Кеерер, за когото това е дебютен гол за клуба.

Играта продължи да бъде двуостра с положения и пред двамата вратари. В продължението Марк Бартра игра с ръка в наказателното си поле, но съдиите прецениха, че това не е било умишлено и не дадоха мечтаната от домакините дузпа.

Гостите не бяха подкрепяни от всичките си най-ревностни привърженици, защото представителите на три от най-големите фракции в агитката бойкотираха в знак на протест срещу наложените наказания на други членове на фенклуба. Те бяха санкционирани заради хулигански прояви.