Николай Желязков и Александър Попов застават един срещу друг преди дългоочаквания финал между Левски и ЦСКА във волейбола

Шедьовър върна Дортмунд в реалността и доближи Херта до челото (видео)

Херта (Берлин) се поздрави с десетата си победа у дома в Бундеслигата този сезон и подгони още по-сериозно третия в класирането Борусия (Дортмунд), след като надигра “жълто-черните” с 2:1 в един от най-интересните мачове на двадесет и четвъртия кръг в елита на Германия. След тези три точки “старата госпожа” продължава да е на пето място, но вече с 40 точки, докато четвъртия Хофенхайм е с 42, а Борусия - с 43.

Така футболистите на Томас Тухел бяха върнати в реалността само дни след като изнесоха футболен урок на Бенфика и се класираха за четвъртфиналите в Шампионската лига.

Гостите от Дортмунд започнаха с голямо желание и в първите минути пропуснаха няколко добри положение чрез Андре Шюрле и Матиас Гинтер. Херта отговори с много добър индивидуален пробив през средата на Генки Харагучи, чийто изстрел обаче прелетя над вратата. Домакините постепенно взеха инициативата и малко по-късно заслужено стигнаха до първото попадение в мача. То бе дело на Саломон Калу в 11-ата минута и дойде след асистенция на Ведад Ибишевич, който открадна топката от Гинтер и остави по-лесното за съотборника си, който вкара отблизо на празна врата - 1:0.

Ентусиазмът остана на страната на берлинския тим и няколко минути по-късно Калу стреля опасно, но Роман Бурки спаси. Очакванията за атрактивен и отворен двубой се оправдаха напълно до почивката, като Борусия лека-полека се настани в противниковата половина и яростно атакуваше, но така и не намираше правилния път към вратата - Шинджи Кагава, Ерик Дурм и Пиер-Емерик Обамеянг бяха в основата на офанзивната вихрушка, която обаче водеше само до положения, но не и до голове. Минута преди почивката голмайсторът на домакините имаше нов шанс да блесне, но не успя да улучи с глава остро центриране отляво от непосредствена близост и така резултатът остана същия след едно полувреме - 1:0.

Головият звяр на Борусия Обамеянг сътвори шокиращ пропуск по-малко от минута след подновяването на играта и не успя да вкара топката във вратата от едва няколко метра разстояние. Последва размяна на остри атаки, като в 53-ата минута Калу се разходи между защитниците на гостите, но изстрелът му бе блокиран, а в ответната атака №17 от гостите изкупи греховете си от малко по-рано. Кагава го намери по перфектен начин в наказателното поле и този пит той не сгреши, пронизвайки Руне Йорщайн с левия крак за 1:1. Габонският нападател имаше още няколко възможности в последвалите минути, но не успяваше да стигне до втория си гол в мача. Логичното се случи и Херта наказа съперника за множеството опропастени възможности - Марин Платенхарт изпълни като по учебник свободен удар в дъгата на наказателното поле и изведе своите напред с 2:1, без да остави какъвто и да е шанс на Бурки в 71-ата минута, създавайки истински шедьовър.

Изцяло в реда на нещата играчите на Томас Тухел се настаниха в противниковата половина, докато Херта започна да разчита повече на контраатаки, но за разлика от първото полувреме, положенията не валяха едно след друго в последните двадесетина минути. Лошата вест за домакините бе травмата на Саломон Калу, който напусна преждевременно заради мускулен проблем, бивайки заменен от Максимилиан Мителщет. В 87-ата минута влезлият като резерва Усман Дембел даде перфектен пас на включилия се в атака Марк Бартра, който обаче се забави и не успя да прати топката в целта. Във финалните секунди на редовното време нервите взеха превес и Дембеле и Мичел Вайзер видяха жълтия цвят на картона за спор помежду си, а малко след това съдията даде и последния сигнал на “Олимпиащадион”, който узакони триумфа на домакините с 2:1.