Лацио нанесе двоен удар в римското дерби (видео + галерия)

Лацио победи Рома с 2:0 в първа полуфинална среща от турнира за Купата на Италия и е много близо до големия финал. Сергей Милинкович-Савич в 29-ата минута и Чиро Имобиле в 78-ата отбялязаха попаденията за "орлите", които заслужено взеха солиден аванс преди реванша. Отборът на Симоне Индзаги прекъсна серията си от 4 поредни загуби срещу "вълците" и записа първи успех в дербито от 2013 година, когато с гол на Сенад Лулич се наложи във финала за купата.

Лацио вече елиминира Интер в турнира, а в Серия "А" върви на 5-о място и като цяло се представя над очакванията преди началото на сезона. Титулярният страж Федерико Маркети е контузен и под рамката застана Томас Стракоша. Наказани бяха Лулич, Патрис и Стефан Раду, което наложи някои промени в защитата. Индзаги се спря на триото Уолъс - Де Фрай - Бащош, а в средата на терена се завърна капитанът Лукас Билия, който не игра при победата над Удинезе през уикенда. Атаката на "бианкочелестите" се водеше от Чиро Имобиле и Фелипе Андерсон, а на пейката бе оставен Балде Кейта. Лацио - Рома 2:0
Рома е във все по-добра форма и не крие амбициите си да триумфира с Купата на Италия. Отборът на Лучано Спалети бе считан за фаворит, макар че наставникът на "вълците" не гледаше на нещата по този начин. Той реши да даде почивка на Даниеле Де Роси и в халфовата линия започнаха Бруно Перес, Леандро Паредес, Кевин Строотман и Емерсон Палмиери, който поднови договора си с клуба. Зад тарана Един Джеко действаха Раджа Наинголан и Мохамед Салах. На вратата пък застана бразилецът Алисон. Любопитното е, че в стартовия състав на "джалоросите" нямаше нито един италианец.

По-рано през сезона Рома спечели сблъсъка в Серия "А" с 2:0 след голове на Строотман и Наинголан. Лацио - Рома 2:0
Рома можеше да поведе още във 2-ата минута, когато Емерсон центрира към Джеко, но неговият удар рикошира в защитник на Лацио и топката излезе в корнер. Малко по-късно Салах демонстрира бързината си, но Стракоша излезе навреме и предотврати сигурно попадение. В 10-ата минута символичните домакини организираха първата си опасна атака и Марко Пароло стигна почти до аутлинията, преди центрирането му да бъде блокирано.

Следващата интересна ситуация се случи пред вратата на Лацио, но след удара на Костас Манолас топката беше избита. Макар темпото да не бе високо, двубоят се развиваше с постоянни атаки. В 21-ата минута Сергй Милинкович-Савич стреля с глава, но Алисон внимаваше. Стражът на Рома се намеси добре и при топовен шут на Имобиле в 25-ата минута. Веднага след това Федерико Фасио подари топката на Фелипе Андерсон, но той се забави и възможността отмина. Лацио - Рома 2:0
Точно преди да изтече 30-ата минута Лацио поведе. Фасио позволи да бъде преодолян елементарно от Фелипе Андерсон, бразилецът върна към връхлитащия Милинкович-Савич и той откри резултата. Още в следващата атака Рома беше близо до изравняването, но Джеко стреля с глава покрай вратата.

В края на полувремето дълбоката преса на "вълците" създаде доста проблеми на бранителите в синьо, а Пароло получи жълт картон за остро влизане в краката на Наинголан. Стигна се до няколко разбърквания в наказателното поле пред Стракоша, но не и до гол. Лацио - Рома 2:0
Втората част стартира с опит за натиск на Рома, но по-опасните положения отново бяха в полза на Лацио. Марко Пароло нанесе много тежък удар, спасен от Алисон, а след това Салах шутира с левия крак и топката закачи гредата.

В 68-ата минута Имобиле за втори път прати топката във вратата на "джалоросите", но голът му правилно беше отменен заради засада. Спалети пусна в игра Стефан Ел Шаарауи за сметка на Салах и Рома продължи да търси изравняването. Въпреки старанието си обаче, "вълците" бяха доста безидейни в офанзивен план и по никакъв начин не застрашаваха Стракоша. Бруно Перес пробва да направи нещо по-различно, но далечният му удар излезе в аут.Лацио - Рома 2:0
В 78-ата минута влезлият малко по-рано Балде Кейта проби по десния фланг и поднесе топката на крака на Чиро Имобиле, който нямаше как да сбърка - 2:0. В самия край на двубоя Спалети реши да пусне в игра и Франческо Тоти, но емблемата на Рома имаше твърде малко време, за да помогне на своя тим. Все пак, отборът на Спалети успя да притисне съперника в заключителните минути, но не и да отбележи гол, който да облекчи задачата му за ответния двубой.