Дортмунд се съвзе с разгром пред празната "Жълта стена" (видео)

Отборът на Борусия (Дортмунд) прекрати негативната поредица от загуби и се върна на победния път в германската Бундеслига, след като срази с 3:0 на свой терен Волфсбург в среща от 21 кръг.

Автогол на Джефри Брума в 20-ата, попадение на Лукаш Пишчек в 48-ата и петият гол на Осман Дембеле в първенството материализираха превъзходството на домакините на нетипично празния "Сигнал Идуна Парк".

Както е известно, заради изцепките на феновете в предишното домакинство срещу РБ (Лайпциг), цялата знаменита 25-хилядна Южна трибуна бе затворена за посещение.

Феновете по другите сектори пък излязоха с категорична позиция относно санкцията: "Не на насилието. Не на колективните наказания", както и "Без фенове няма футбол, без футбол няма да има федерация".
Иначе за Волфсбург дуелът с Борусия отново се оказа злощастен - освен че предишните два мача с "жълто-черните" бяха завършили с катастрофални поражения от по 1:5, то вече в 40 срещи между двата тима "вълците" имат само 9 победи, 9 равенства и цели 22 загуби.

Борусия бе загубил изненадващо с 1:2 визитата си на Дармщад 98 миналия кръг, а и отстъпи в първия осминафинален двубой в Шампионска лига с 0:1 на Бенфика с Лисабон.
Сега вече обаче тимът се върна на победния път и запази третото място в класирането с 37 точки, колкото е активът и на Хофенхайм, спечелил по същото време с 2:0 домакинството си на Дармщад.
Тъй като лидерът Байерн (Мюнхен) направи равенство 1:1 при визитата си от кръга на Херта (Берлин), Борусия реално се доближи до върха и вече изостава "само" с 13 точки, а вторият РБ (Лайпциг) е с 42 пункта и мач по-малко. Волфсбург е 14-и с актив от 22.
Наставникът на Дортмунд Томас Тухел бе направил три промени в състава си в сравнение с гостуването в Лисабон по-рано през седмицата: Матиас Гинтер смени болния Сократис Папастатопулос, Андре Шюрле се включи вместо Рафаел Герейро, а Гонсало Кастро игра на мястото на Ерик Дурм. Иначе нападението бе водено от Пиер-Емерик Обамеянг, а Марко Ройс и Усман Дембеле заеха очаквано позиции зад него.
Преди началото на срещата стана ясно, че Марио Гьотце ще отсъства около две седмици поради контузия, а на Себастиан Роде е направена операция и той няма да бъде наличен за игра до средата на март.
Дортмунд от самото начало пое контрол върху събитията на терена и наложи силен домакински натиск, който в първия четвърт час бе въплътен в два много силни удара на Обамеянг и Ройс. Само че стражът на "вълците" Диего Беналио имаше късмет, че топката бе в обсега му, като се намеси и в двата случая достатъчно авторитетно.
В 20-ата минута обаче преимуществото на Борусия намери своето логично отражение в резултата. След изпълнение на корнер топката на пръв поглед щеше да излезе в аут, но Лукаш Пишчек се пребори с Виейриня и насочи кълбото в малкия пенал. Там нямаше нито един негов съотборник, но Джефри Брума с глава я засече в собствената си мрежа за 1:0 в полза на Дортмунд.
Брума тъкмо се бе завърнал сред титулярите, защото юношата Робин Кнохе отсъстваше поради натрупани жълти картони, но холандецът се отличи най-вече с неадекватната си проява, довела до автогола.
Домакините продължиха да доминират до края на полувремето, но не стигнаха до ново голово положение, като единствено Ройс бе изведен на стрелкова позиция до почивката. Германецът обаче се засуети и дори не успя да отправи удар. Волфсбург пък пропуснаха първата си и единствена за частта ситуация за изравняване, след като новото попълнение Юнус Мали от десетина метра фронтално не можа да намери очертанията.
В началото на второто полувреме Дортмунд направи аванса си по-комфортен, като отново се възползва от слабата защита на Волфсбург при статични положения.
След изпълнение на корнер топката не бе изчистена добре и попадна у Осман Дембеле на границата на пеналтерията. Последва ново центриране в наказателното поле , а там четирима души около дузпата се разминаха с кълбото, за да може на далечната греда Пишчек с глава да го прати в мрежата - 2:0.
Само 12 минути по-късно - в 60-ата - Дортмунд стигна и до трето попадение, дело на отличния в мача Дембеле. След като участва дейно в изграждането на предишния гол, този път 19-годишният французин засече с глава центриране на Пишчек и по впечатляващ начин от десетина метра преодоля Беналио за 3:0.
Домакините не пускаха контрола върху събитията, въпреки че мачът изглеждаше предрешен, а Волфсбург все пак стигна до изгоден шанс за почетен гол, но Даниел Дидави не уцели вратата с диагонален шут в 72-ата минута. В крайна сметка двата тима не си отбелязаха повече голове и резултатът остана непроменен - 3:0.