Петзвезден Байерн взриви Арсенал в Мюнхен (видео)

Байерн (Мюнхен) разби на пух и прах Арсенал с 5:1 в първия 1/8-финал от Шампионската лига на "Алианц Арена" и гледа уверено към 1/4-финалите. Нищо не предвещаваше такъв разгром за "артилеристите" след равностойните първи 45 минути, но след почивката баварците заиграха много силно и не оставиха никакви шансове на съперника си.

Първото попадение за баварците отбеляза Ариен Робен в 11-ата минута. В 30-ата минута Арсенал изравни чрез Алексис Санчес. Чилиецът изпълни дузпа, Мануел Нойер спаси, но при добавката Санчес успя да отбележи изравнителен гол. В 53-ата минута Роберт Левандовски отново изведе Байерн напред с гол с глава. В 56-ата минута Тиаго Алкантара нокаутира гостите след асистенция на Левандовски. В 63-ата минута Алкантара отбеляза и втория си гол в мача. Появилият се като резерва пет минути преди края Томас Мюлер окончателно довърши лондончани.

Футболистите на Арсенал се настаниха в полето на Байерн в началните минути, но в 4-ата можеха да бъдат наказани след светкавична контраатака на домакините, която обаче завърши само с ъглов удар.

В 8-ата минута Артуро Видал нанесе първия точен удар в мача, след като успя да обработи една наглед лошо поета топка и отправи изстрел, но стражът на Арсенал Давид Оспина се намеси добре.
В 11-ата минута резултатът на "Алианц Арена" беше открит от Ариен Робен, който беше изпуснат от защитата на Арсенал и с левия крак нанесе решаващия удар, след като се втурна в наказателното поле от фланга.

В 14-ата минута Роберт Левандовски беше изведен отлично и можеше да се озове очи в очи с Оспина, но не успя да поеме добре топката. Все пак баварската атака продължи и завърши с удар в очертанията на вратата на Робен.

В 26-ата минута Арсенал стигна до първата си възможност. Пробив на Алексис Санчес беше спрян с нарушение от Матс Хумелс и реферът отсъди пряк свободен удар на границата на наказателното поле, но от ситуацията не последва нищо особено.

Опитите на Арсенал да притеснява домакините доведоха до резултат. В 30-ата минута реферът отсъди дузпа за нарушение на Роберт Левандовски в наказателното поле. Полякът посегна да изчисти една центирана в наказателното поле топка, но кракът му срещна крак на съперник и реферът посочи бялата точка.

С изпълнението се зае Алексис Санчес. Той стреля в десния ъгъл, но Мануел Нойер отрази и топката се върна в полето. Бранителите на Байерн обаче не успяха да я изчистят и тя отвомо попадна в краката на Санчес, който при добавката не сгреши.

В 35-ата минута и Байерн имаше претенции за дузпа след игра с ръка на Белерин в полето пред Оспина, но такава не беше отсъдена.

В 40-ата минута феновете на баварците изтръпнаха, след като Гранит Джака отправи силен удар от движение, но Нойер спаси.

В самия край на полувремето Роберт Левандовски беше изведен с центиране пред вратата на Оспина, но не успя да нанесе точен удар с глава. Малко по-късно баварците стигнаха до нова възможност, но неразбирателство в атака не им позволи да притеснят Оспина. В следващата атака и Нойер трябваше да се намесва, след като артилеристите разкъсаха баварската отбрана с контраатака, завършена с удар на Месут Йозил.

Арсенал се опита да продължи да притеснява баварците в началото на второто полувреме, възползвайки се от инерцията от добрата си игра в края на първата част, но амбициите на лондончани бяха попарени.
Ключов момент в мача се оказа контузията на капитана Лоран Косиелни в 49-ата минута, което оголи защитата на Арсенал и тя беше наказана още  в 53-ата минута. Робен подаде на Филип Лаам, който центрира в наказателното поле и този път Левандовски с глава не сгреши - 2:1 за Байерн. Само три минути по-късно Арсенал беше пратен в нокаут. Левандовски с пета матира защитата на гостите, като изведе на стрелкова позиция Тиаго Алкантара.

Натискът на Байерн не стихна след отбелязването на третия гол. В 63-ата минута Тиаго Алкантара отбеляза втория си гол в мача с шут от границата на наказателното поле, като топката рикошира в крак на бранител на Арсенал и заблуди Оспина. Колумбийският страж с няколко изключителни намеси спаси тима си от пълно унижение, като спря удари на Робен и Коста в последните десет минути на мача.

В последните пет минути в игра се появи и оцененият на 100 милиона евро Томас Мюлер, който вдигна трибуните на крака с попадение две минути преди края на редовното време. Любимецът на "Алианц Арена" получи топката от Тиаго Алкантара, финтира бранител на Арсенал и направи преднината на Байерн непреодолима. Само чудо на "Емиратс" може да класира Арсенал напред в надпреварата.

Байерн - Арсенал 5:1
1:0 - Робен (11)
1:1 - Санчес (30)
2:1 - Левандовски (53)
3:1 - Алкантара (56)
4:1 - Алкантара (63)
5:1 0 Мюлер (88)

Стартови състави:

БАЙЕРН (4-3-3): Нойер; Лаам, Х. Мартинес, Хумелс, Алаба; Тиаго, Ч. Алонсо, Видал; Коста, Робен, Левандовски.
Старши треньор: К. Анчелоти
АРСЕНАЛ (4-2-3-1): Оспина; Гибс, Косиелни, Мустафи, Белерин, Джака, Коклен, Окслейд-Чембърлейн, Йозил,Иуоби, А. Санчес