Камерун разплака Египет и триумфира с Купата на Африка (видео)

Камерун е новият носител на Купата на Африка. "Неукротимите лъвове" напълно оправдаха прозвището си и постигнаха знаменит обрат от 0:1 до 2:1 над фаворита Египет на финала в Либревил (Габон). В герой се превърна звездата на Бешикташ Абубакар, който донесе петия трофей на Черния континент за страната си с гол в 88-ата минута. Триумфът, който е първи от 2002 година, за победителите е доста неочакван предвид прогнозите в навечерието на надпреварата.

Тимът на белгийския селекционер Уго Броос преодоля всички фаворити по пътя към отличието без Алжир. "Лъвовете" биха Сенегал на четвъртфиналите, Гана на полуфинала, а сега и големият фаворит - Египет на Мохамед Салах и Ектор Купер.
Успехът за последователите на Роже Мила и Самуел Ето`о е своеобразен реванш срещу "фараоните" за загубения финал преди девет години в Гана с 0:1. Героят на вечерта - 25-годишният нападател на "черните орли" от Истанбул, който реализира решаваща дузпа при победата над Сенегал на четвъртфиналите, до този момент бе играл много малко, но се оказа на точното място в точния момент, като влезе в историята на Камерун.
Аржентинският селекционер на египтяните Купер пък продължава да е преследван от прокоба, която го лишава от голям триумф вече близо 20 години. Той изпуска важен трофей в последният момент за седми път в кариерата си (б.а. два шампионата загуби в последния кръг), като загуби общо пети финал. Два от тях бяха в Шампионската лига с Валенсия и два от тях с Майорка, последният в турнира за Купата на национални купи и един за Купата на Краля.
За Купер остава да се концентрира да върне Египет на финалите на Световното първенство, където липсват от 1990 година.
Камерун със своя пети трофей изостава единствено от днешния финалист Египет, който остава рекордьор със седем отличия в Купата на Африка. Гана остана на трето място с четири. "Фараоните" са рекордьори и на финалните фази с общо 15 участия на полуфинал, докато "лъвовете" имат девет, но пет пъти от тях стават шампиони.
Шампионите ще бъдат домакини на следващото 32-о издание през 2019 година, което ще се проведе в Камерун за първи път от 1972 година.
Първото голово положение в мача бе създадено още във втората минута. Египетският тим бе близо до гол в камерунската врата, след като Ел-Саид получи топката в наказателното поле и стреля, но стражът Ондоа спаси.
Северноафриканците все пак стигнаха първи до попадение чрез Алнени в 23-ата минута. Египет организира бърза контраатака, след като преди това камерунците се бяха посъвзели и задържаха повече топката.
Мохамед Салах напредна отдясно на вратата и перфектно намери връхлитащия в наказателното поле Елнени, който беше оставен непокрит от камерунската защита. От малък ъгъл нападателят на Египет направи Ондоа безпомощен.
В 34-ата минута Камерун стигна до най-чистото си до този момент положение за гол. Топката попадна у Басогог, който я обработи и стреля отблизо, но стражът на Египет Ел Хадари успя да я отклони.
До края на полувремето Камерун беше по-активният отбор и упражни силен натиск, но египтяните се бранеха добре и не позволяваха на съперниковите нападатели да застрашават вратата. В същото време египетските контраатаки бяха доста опасни и при поредната Мохамед Салах можеше да притесни сериозно Ондоа, но стражът на Камерун успя да стигне пръв до топката.
Второто полувреме започна така както завърши първото - с натиск на отбора на Камерун и умели действия на състава на Египет в защита. В 57-ата Камерун стигна до изравнителен гол, който сякаш дойде от нищото. Муканджо центрира от ъглов удар, топката беше изчистена към центъра. Оттам камерунците отново я върнаха към Муканджо, който я прати в наказателното поле, където Нкулу с глава я прати в мрежата зад Ел Хадари. Това беше едва втория гол във вратата на Египет за целия турнир, като първият им отбеляза отбора на Буркина Фасо.
Попадението окрили "неукротимите лъвове", които натикаха Египет в собственото им поле, а атаките им ставаха все по-ожесточени, но оставаха безрезултатни. 20 минути преди края и египтяните показаха ноктите си, като главно действащо лице беше Мохамед Салах.
Мачът вървеше към продължения, когато Абубакар с фантастичен гол изведе Камерун напред в резултата. Той получи висока топка от Себастиен Сиани, направи за смях Али Габр, като го прехвърли с топката и прониза мрежата на Ел Хадари.
До края на мача на терена преобладаваха нервите. Камерунците бавеха времето, а в желанието си помогне дори треньорът им се опита да извърши четвърта смяна, но беше спрян от помощника си.

ЕГИПЕТ - КАМЕРУН 1:2

1:0 - Елнени (23)
1:1 - Нкулу (57)
1:2 - Абубакар (88)