Водачът в схемата с драматична победа

Водачът в схемата на квалификациите Теймураз Габашвили (Русия) стартира с драматична победа над германеца Даниел Мазур със 7:5, 4:6, 7:6(5) на турнира по тенис в София с награден фонд 540 310 евро. Бившият номер 43 в света Габашвили се нуждаеше от два часа и четвърт, за да се справи със съпротивата на 221-ия в световната ранглиста Мазур.

Руснакът пропиля ранен аванс от 4:2, но все пак стигна до успеха със 7:5 с решителен пробив в 12-ия гейм на първия сет. Във втората част 22-годишният германец дръпна с 3:1 и запази преднината си, за да изравни. В третия сет Габашвили сервираше страхотно и постигна 16 поредни точки при собствено подаване. При 4:3 той проби и сервираше за мача, но се пропука и допусна пробив. При 6:5 руснакът дръпна с 40:15 при сервис на съперника, но пропусна два поредни мачбола и победителят трябваше да бъде определен с тайбрек. В него Габашвили направи важен мини-пробив за 6:4 точки и успя да стигне до успеха с четвъртия си мачбол.

В решаващия мач за влизане в основната схема той ще срещне спечелилият срещата между Даниел Брандс (Германия) и Яник Мертенс (Белгия).

Сърбинът Филип Крайнович също преодоля първия кръг на квалификациите. Крайнович елиминира поставения под номер 5 в пресявките Хироки Мория (Япония) с 6:3, 6:4 за 73 минути.

24-годишният сърбин поведе с 5:1 по пътя си към успеха в първия сет, а във втория навакса ранен пробив пасив и с четири поредни гейма обърна до 4:2, след което нямаше проблеми да затвори мача. Крайнович, бивш номер 86 в световната ранглиста, имаше лоша 2016-а година заради серия от контузии и се свлече до 229-ото място в света в момента. Той записа единствената си победа на ниво АТП именно в София през миналия февруари, а сега ще се опита да влезе в основната схема. Негов съперник в решаващия мач за това ще бъде победителят от двубоя между французите Матия Бург и Александър Сидоренко. Сърбинът записва първо участие в състезание на АТП през кампанията.