Женско футболно първенство: НСА - Дунав (Русе) 4:0

Буркина Фасо се окичи с бронза на Купата на Африка

Буркина Фасо спечели малкия финал срещу Гана в турнира за Купата на африканските нации. “Жребците” се наложиха с минималното 1:0 и така се окичиха с бронзовите медали. Успехът им бе доста инфарктен и дойде минута преди края на редовното време, когато Ален Траоре с изстрел от фаул отбеляза златния гол за своя тим.

В началото на мача играчите на Гана стояха по-добре и още в 3-ата минута Баду получи прекрасно центриране в наказателното поле, но отблизо с глава направи голям пропуск. В 25-ата минута “черните звезди” имаха нова чудесна голова възможност. При едно центирране в наказателното поле Текпетей опита изстрел с глава, той не се получи, но топката се върна в краката на халфа, който успя да отправи нов шут и нацели напречната.

Едва в края на полувремето играчите на Буркина Фасо стигнаха до първата си по-сериозна опасност. В 42-ата минута след страхотна контраатака Накулма напредна на скорост и премина през няколко защитници, за да се озове на стрелкова позиция в наказанетлото поле, но ударът му бе слаб и в ръцете на вратаря.

Второто полувреме отново започна с натиск на Гана. В 49-ата минута Джордан Аю бе изведен на скорост и отправи удар, но над врата. След това отново той стреля опасно от фаул, но отново не намери очертанията на вратата. В 60-ата минута пък Текпетей имаше прекрасна възможност да стреля с глава отблизо, но прати кълбото над напречната греда.

Буркина Фасо обаче дебнеше своите възможности и първо в 63-ата минута Бансе доста затрудни стража на съперника с удар от фаул. В 78-ата минута пък “жребците” имаха още по-добра възможност, като след супер контраатака Сирил изскочи очи в очи с вратаря Офори, но не успя да го преодолее.

Така се стигна до решаващата 89-та минута, когато Буркина Фасо спечели фаул на ъгъла на наказателното поле. Играчите на Гана като че ли очакваха центриране, но Ален Траоре реши да стреля директно в далечния ъгъл и с прекрасен изстрел матира вратаря.

В оставащите минути ганайците се хвърлиха в атака и имаха две прекрасни възможности да въстановят равенството, но на два пъти пропуски направи Амартей. Така “черните звезди” не успяха да се върнат в мача и победата и бронзовите медали отидоха в техния съперник.