Барса не убеди, но победи с разлика и спести сили (видео + галерия)

Шампионът на Испания Барселона спечели категорично като резултат с 3:0 над гостуващия Атлетик Билбао в среща от 21-ия кръг на Ла Лига. Пако Алкасер (18), Лионел Меси (40) и Алейш Видал (67) се разписаха за "лос блаугранас". Барса не убеди с игра през първото полувреме, но действаше убийствено ефективно и отчая баските. Каталунците спестиха сили за мача реванш с Атлетико Мадрид, като дори Меси беше сменен през втората част.

Луис Енрике се лиши от услугите на Луис Суарес, залагайки на Пако Алкасер. Алейш Видал, Рафиня Алкантара и Арда Туран също бяха сред неочакваните титуляри. Голямата новина в състава на "лъвовете" беше завръщането на Йерай Алварес, който преди малко повече от месец беше опериран заради тумор. Иняки Уилиямс поведе нападението на гостите, подкрепян от Иниго Лекуе, Раул Гарсия и Икер Муниаин.

Барселона - Атлетик Билбао Мачът започна с две прекрасни ситуации пред двете врати. Във втората минута Пако Алкасер се включи отдясно, не центрира много добре, но Оскар де Маркос се подхлъзна и топката стигна до Неймар, който обаче не успя да нанесе добър удар. При ответната акция Раул Гарсия нацели близката греда. След центриране отляво на Уилиямс бившият играч на Атлетико Мадрид се справи с Андре Гомеш, но нямаше късмет при ниския изстрел. Самюел Юмтити изби пред Лекуе.

Баските пресираха изключително високо и сериозно затрудняваха каталунците при изнасянето на топката. В 11-ата Меси изведе прекрасно Жереми Матийо отляво, но французинът се провали в опита си за центриране в наказателното поле. При следващото нападение Иняки Уилиямс пропусна отлична възможност. Аймерик Лапорт центрира отляво, а нападателят на "червено-белите" беше абсолютно сам и стреля с глава от точката на дузпата - малко встрани от гредата в аут.

Барселона - Атлетик Билбао В 18-ата най-активният от "синьо-червените" от началото на мача Неймар направи чудесен пробив отляво и асистира на Алкасер. Испанският нападател засече топката на първа греда и наказа Горка Ираисос с първия си гол в Примера след трансфера - 1:0. И след попадението гостите от "Сан Мамес" продължиха да играят по-активно, да определят темпото на игра и да търсят гола.

В 22-ата Жерард Пике подари топката на Раул Гарсия пред наказателното поле и правилно го фаулира. Андер Итураспе не беше прецизен и опропасти статичното положение. В 24-ата Микел Сан Хосе получи пространство за шут, ала беше блокиран от Матийо в последния момент. Защитниците на Барса се надпреварваха да грешат в зародиша на каталунските нападения.

Барселона - Атлетик Билбао В 29-ата Юмтити подаде към своя съперник Раул Гарсия пред дъгата. Номер 22 потърси далечен изстрел - Марк-Андре тер Стеген беше подготвен, плонжира и улови. В 31-ата Иняки загърби Пике, стрелна се близо до голлинията, потърси удар от малък ъгъл и срещна съпротивата на германския вратар. Баският нападател трябваше да избере подаване.

Алогично на играта "лос кулес" вкараха за втори път. В 40-ата минута Меси отбеляза странен гол от пряк свободен удар. Аржентинецът направи опит за центриране на първа греда, Раул Гарсия замахна и заблуди Ираисос, а вратарят не се справи с топката и я допусна в мрежата - 2:0. В 43-ата Неймар финтира Сан Хосе отляво и стреля опасно по диагонала - аут. Така каталунците изкопчиха максимума от първото полувреме.

Барселона - Атлетик Билбао - 3:0 В 49-ата Арда Туран центрира на далечната греда към включилия се Рафиня, който стреля с глава към външната страна на мрежата. В 54-ата Раул Гарсия стреля по земя към далечната греда - Тер Стеген не трепна и улови. Три минути по-късно Неймар и Меси направиха двойно подаване в наказателното поле, но бразилецът загуби равановесие и не стреля точно.

В 64-ата публиката на "Камп Ноу" с изненада видя как Сержи Роберто сменя Меси. Луис Енрике предпочете да спести сили на суперзвездата, макар че Ла Пулга не изглеждаше доволен при смяната. В 67-ата Алейш Видал сложи абсолютна точка на спора с гол за 3:0. Бекът се озова в наазателното поле, не позволи на Неймар да стреля и сам шутира в долния ляв ъгъл. В 71-ата Ираисос парира колебливо след удар на Ней Джуниър, но нямаше кой да добави в мрежата. До края барселонци играеха с лекота и без напрежение.

Барселона - Атлетик Билбао - 3:0 Временно каталунците се доближиха на една точка до Реал Мадрид, който има два мача по-малко. Тимът на Ернесто Валверде е седми.