БГ Галац излезе начело в Румъния след две победи за три дни

Бившият национален селекционер на България Мартин Стоев и воденият от него отбор на Аркада (Галац) излязоха начело във временното класиране на румънската Дивизия А1, след като записаха две победи в рамките на три дни.

Първо, волейболистите на Аркада, където играят Мирослав Градинаров и Андрей Жеков, обърнаха и надиграха у дома слабака Щиинца (Бакъу) с 3:1 (23:25, 25:16, 25:18, 25:14) в среща от 15-ия кръг, играна в събота. Андрей Жеков получи почивка, след като в предишния мач леко навехна глезена си и на негово място игра македонският национал Филип Деспотовски. Миро Градинаров пък започна като титуляр, но бе сменен още в първия гейм от опитният сърбин Боян Янич. Българският посрещач завърши с 3 точки (38% ефективност в атака, 67% позитивно и 33% перфектно посрещане) за успеха. Над всички за Аркада бе Сербан Пасчан със 17 точки (3 блока, 3 аса, 69% ефективност в атака и 44% перфектно посрещане) за победата.

Късно снощи, момчетата на Мартин Стоев биха категорично като гости Експлоръри (Бая Маре) с 3:0 (25:22, 25:20, 25:22) в изтеглен мач от 16-ия кръг на шампионата. В тази среща Андрей Жеков игра силно цял мач за своя тим, най-вече на сервис, и се отчете с 2 точки (1 блок и 1 ас) за успеха. Миро Градинаров не се появи в игра и остана резерва за гостите. Най-полезен за Аркада отново беше Сербан Пасчан със 17 точки (59% ефективност в атака и 25% перфектно посрещане) за победата.

В друга среща от редовния 15-и кръг в събота отборът на КСМ (Букурещ), където играе българския диагонал Йордан Желязков, падна у дома от СКМ Универтатя (Крайова) с 0:3 (19:25, 25:27, 14:25). Желязков остана резерва и не игра за домакините. Тимът на Триколорул (Плоещ), с българския център и доскорошен играч на Марек и Тетевен Павел Душков, надделя вкъщи над волейболистите на Бая Маре с 3:1 (25:23, 25:17, 19:25, 25:23). Душков също бе на резервната скамейна за своя отбор и не записа нито една минута игрово време.

По този начин Аркада излезе начело във временното класиране с 40 точки след 14 победи и 2 загуби, но преди останалите срещи от 16-ия кръг, които са този уикенд. Триколорул е на 4-о място с 11 победи, 4 загуби и 33 точки, а Желязков и компания са 6-и с 8 победи, 7 загуби и 25 точки. В 16-ия кръг Павел Душков и новите му съотборници са гости на силния тим на Волей Мунисипал (Залъу), докато КСМ ще гостува на Волей Клуб (Карансебеш).

Статистическите данни за мачовете на Аркада (Галац) са благодарение на скаутмена на тима Мариус Поп специално за Sportal.bg.