Барса пребори 10-годишно проклятие на "Аноета" (видео)

Отборът на Барселона надви с 1:0 Реал Сосиедад в първа среща от 1/4-финалите за Купата на краля, играна в Сан Себастиан. Неймар отбеляза от дузпа единствения гол в 21-ата минута и донесе първи успех на каталунците на "Аноета" от 2007 година насам. Реваншът на "Камп Ноу" е след шест дни.

Ней се завърна в титулярния състав до Луис Суарес и Лионел Меси. Иван Ракитич беше сред стартовите 11 на Луис Енрике, както и капитанът Андрес Иниеста. Еусебио подреди 4-3-3 с нападателно трио Карлос Вела, Вилиан Жозе и Микел Оярсабал.

Срещата започна с претенции на домакините за дузпа. Още в първата минута Вилиан Жозе се свлече след лек контакт с Жерард Пике и съдията взе точното решение и не посочи бялата точка. При следващото нападение Вела направи забележителен рейд в наказателното поле, но прекали с индивидуалните действия и беше спрян. Гостите от "Камп Ноу" изградиха първа добра акция в осмата минута - Меси потърси Неймар, а той опита да му върне около дузпата, но топката остана зад тялото на аржентинеца.

В 11-ата Самюел Юмтити игра несъсредоточено и в опита си да намери пас на крак изведе Микел Оярсабал на стрелкова позиция. Младият испанец шутира от 20 метра, като топката не намери целта. В 16-ата Лео Меси скри топката на няколко футболисти и подаде наляво към Ней Джуниър. Един финт раздели бразилеца от среща очи в очи срещу вратаря Херонимо Руи. Финтът не се получи и защитникът отне топката.

В 19-ата Неймар изигра брилянтно ситуацията и спечели дузпа. Номер 11 се втурна напред, залъга Ариц Елустондо, десният бек протегна крак и извърши нарушение - дузпа. Потърпевшият Неймар застана зад топката, изпълни традиционната си бавна и лъжлива засилка и отбеляза - 0:1. В 24-ата Сержи Роберто стреля атрактивно от въздуха след заучено положение, като кълбото размина дясната греда на Руи - аут.

В 37-ата Вела задържа топката с гръб към вратата, върна към Асиер Ияраменди, а той шутира от 22 метра и спечели корнер. В 43-ата съдията показа първия жълт картон в срещата - на Меси. Аржентинецът го заслужи за забавяне при изпълнение на пряк свободен удар.

За началото на втората част излезе Андре Гомеш, а Иниеста остана в съблекалнята. В 47-ата минута Оярсабал получи страхотен дълъг, но не се ориентира в наказателното поле. В 50-ата Неймар много хитро се стрелна на ръба на засадата, получи дълго подаване, овладя на гърди и сам срещу вратаря си поведе прекалено дълго. В 57-ата Меси атрактивно подаде с пета към Неймар, а бразилецът завъртя кълбото до гредата в аут.

В 59-ата страничният рефер вдигна скандална засада, ощетявайки "чури урдин". При центриране от пряк свободен удар цялата защита на "лос кулес" се изтегли, четирима останаха в засада, но Давид Сурутуса определено не беше в такава, а топката беше насочена именно към него. В 60-ата каталунският тим разигра отдясно и Сержи Роберто завърши атака с нещо средно между пас и удар. Минута по-късно Елустондо върна неточно назад към вратаря и добре, че стражът направи бързи крачки встрани, за да застигне топката почти на голлинията.

В 63-ата сансебастианци изпуснаха страхотен шанс. Юри Берчиче стреля ниско по диагонала, топката мина на сантиметри от гредата, а сантиметри не достигнаха и на Оярсабал да засече в мрежата. В 64-ата в рамките на секунди първо Суарес, а след това Неймар се строполиха на земята в търсене на дузпа. Съдията правилно извади жълт картон на бразилеца за откровената симулация.

В 73-ата не стана ясно защо съдията спря акцията на баските - дали заради нарушение в атака срещу Юмтити, или заради засада, каквато нямаше. В 79-ата Меси стреля безопасно над стената и Руи остави топката да излезе в аут малко над гредата. В 81-ата Неймар посегна опасно с крак и дори удари Елустондо в лицето, но реферът прецени, че това не заслужава втори жълт картон.

В 86-ата Меси изпълни хитро фал, извеждайки Неймар, който центрира в наказателното поле. Жерард Пике нанесе удар, а топката беше спряна от ръката на Сурутуса, като това остана скрито за съдиите. В 90-ата Ияраменди се включи на първа греда и стреля, пращайки топката встрани от вратата на Ян Силесен.

В крайна сметка Барселона спечели важна и за самочувствието на отбора победа.

Реал Сосиедад: Руи; Ариц, Навас, Иниго, Юри; Прието (76 - Каналес), Ияраменди, Сурутуса; Вела (72 - Хуанми), Вилиан Жозе (80 - Конча), Оярсабал

Барселона: Силесен; Сержи Роберто, Пике, Юмтити, Дин; Ракитич (69 - Денис), Бускетс, Иниеста (45 - Андре Гомеш); Меси, Суарес, Неймар