Девойките на България се класираха за Европейското

Националният волейболен отбор на България за девойки до 18 години се класира за Европейското първенство в Арнхем (Холандия) от 1-и до 9-и април. Момичетата на селекционера Страхил Балов се наложиха над връстничките си от Белгия с 3:0 (25:20, 25:22, 25:23) в последния си мач от турнира в Група Н на квалификациите, игран тази вечер пред около 300 зрители в зала "Христо Ботев" в София.

Така младите български "лъвици" спечели категорично първото място с 9 точки след 3 победи от 3 мача и се класираха директно за шампионата на Стария континент. Младите волейболистки на Белгия пък завършиха на 3-о място в групата с 1 победа, 2 загуби и 3 точки. На второ място завърши отборът на Австрия, който по-рано днес надигра Швейцария също 3:0, с 2 победи, 1 загуби и 6 точки. Австрийките могат да се надяват единствено на това да се класират за Европейското като един от трите най-добри втори тимове от 8-те квалификационни групи.

Българските момичета започнаха трудно в първия гейм, но селекционерът Страхил Балов взе мерки като направи някои промени и България успя да стопи разликата направена от Белгия и да поведе на свой ред. Белгийките не се отказваха и отново изравниха, но в края два поредни аса на разпределителката Виктория Ангелова се оказаха решаващи, за да се стигне до 25:20 за "лъвиците". Във втората част българките също трябваше да показват характер. Първоначално, поведоха с 18:13, но допуснаха обрат до 18:20. Все пак, те не изпуснаха инициативата и с дружни усилия успяха да стигнат до заветното 25:22, което да им отвори вратите към директно класиране за Евро 2017. България контролише напълно събитията и в третия гейм, който спечели с 25:23, а с това и мача с 3:0.

Най-полезна за българския отбор бе Александра Миланова с 14 точки (1 блок, 2 аса, 50% ефективност в атака и 13% позитивно посрещане), а влязлата като резерва Добрина Христоскова добави още 10 точки (4 блока, 55% ефективност в атака и 24% позитивно посрещане) за победата. За тима на Белгия Никита Де Пепе завърши с едва 9 точки.

БЪЛГАРИЯ - БЕЛГИЯ 3:0 (25:20, 25:22, 25:23)
БЪЛГАРИЯ: Виктория Ангелова 4, Мария Йорданова 9, Александра Миланова 14, Дарина Куманова 5, Мария Кривошийска 2, Борислава Съйкова 6 - Димана Александрова-либеро (Ива Халачева 1, Добрина Христоскова 10, Мария Русева, Виктория Иванова-либеро)
Старши-треньор: Страхил Балов
БЕЛГИЯ: Шарлот Креницки 5, Никита Де Пепе 9, Фелис Ван Асше 2, Аликс Дегелин 4, Шарлейн Умблет 7, Нуур Ван Ден Хеерде 8 - Нел Демейер-либеро (Сара Де Дондер, Лука Мертенс 3, Лолаа Ло Гуасто, Софи Гуусенс-либеро)
Старши-треньор: Робин Де Бонт.