Пламен Константинов с успех №13 в Русия! Локо (Новосибирск) вече е втори в Суперлигата

Селекционерът на мъжкия национален отбор на България изведе своя клуб Локомотив (Новосибирск) до победа №13 в Суперлигата на Русия. В мач от 15-ия кръг Локомотив се наложи трудно и обърна гостуващия Факел (Новий Уренгой) с 3:2 (21:25, 21:25, 25:18, 28:25, 15:9).

Двубоят започна отлично за гостите, за които пак в игра се появи националът Иля Власов, който до скоро бе контузен. Силната игра на Власов на начален удар и на диагоналът Серегей Перайнен даде превес на Факел, който спечели първата част с 25:21.

Във втората част преимуществото на гостите започна още с началото и момчетата на Игор Чутчев дръпнаха с 4:1. Пламен Константинов замени американския си разпределител Кавика Шоджи с Иван Лукяненко. Гостите от Факел увеличиха разликата до 7 точки при 16:9 след атака на Валентин Безруков. В игра за Локомотиви се появи вторият диагонала Вячеслав Тарасов, който замени звездата Николай Павлов. Ас на Тарасов доведе до 13:19. Силна серия на начален удар на Иван Лукяненко съкрати разликата само на 3 точки при 20:23. Иван Яковлев донесе успеха на тима от Новий Уренгой във втората част 25:21.

В третия гейм волейболистите на Пламен Константинов заиграха доста по-концентрирано и поведоха с 8:6. Атака на Илияс Куркаев и ас на Иван Лукяненко доведе до 15:11 за Локомотив. Блестящата серия на начален удар на младия разпределител на домакините доведе резултата до 18:11. Тук се развихри Сергей Савин, който зъвърши две атаки, а после направи и ас за 23:17. Локомотив взе третата част с 25:18.

Волейболистите на Факел поведоха с 3:0 в началото на 4-ия гейм, но възпитаниците на Пламен Константинов изравниха още при 3:3. Ас на Валентин Безруков и 8:5 за гостите при първото техническо прекъсване. При второто техническо прекъсване волейболистите на Факел задържаха аванса си от 3 точки - 16:13. Силен начален удар на резервата Станислав Ерьомин върна надеждите на домакините при 19:20. Последва прекъсване за гостите поискано от Игор Чутчев. След него “железничарите” изравниха 20:20 след блокада. Последваха още доста равенства, но в крайна сметка домакините от Локомотив измъкнаха гейма с 28:26 и доведоха мача до тейбрек.

Момчетата на Пламен Константинов поведоха с 4:1 в решаващата 5-а част. Водени от Сергей Савин домакините дръпнаха с 11:7 и успяха да го затворят с 15:9.

Сергей Савин заби 24 точки (2 аса, 1 блок, 64% ефективност в атака, 17% перфектно и 58% позитивно посрещане) за успеха на Локомотив, а Илияс Куркаев добави още 14 точки (3 блока, 85% ефективност). Николай Павлов се отчете с 11 точки (39% ефективност в атака), а Алексей Самойленко добави още 10 точки (3 блока, 88% ефективност в атака).

Националът Егор Клюка бе най-резултатен за Факел с 19 точки (1 ас, 2 блока, 42% ефективност в атака, 30% перфектно и 58% позитивно посрещане), а Иля Власов добави още 16 точки (5 /.fudq 65% ефективност в атака).

Така Локомотив се изкачи на второ място във временното класиране с актив от 34 точки (13 победи и 2 загуби). Момчетата на Пламен Константинов изпревариха тима на Динамо (Москва), който загуби у дома дербито от Белогорие (Белгород) с 1:3 (22:25, 25:23, 25:27, 22:25).

Факел допусна 8-а загуба и с актив от 21 точки заема 7-а позиция.

В следващия 16 кръг Локомотив гостува на Динамо в Москва на 22 януари.

ЛОКОМОТИВ (НОВОСИБИРСК) - ФАКЕЛ (НОВИЙ УРЕНГОЙ) 3:2 (21:25, 21:25, 25:18, 28:25, 15:9)
ЛОКОМОТИВ: Кавика Шоджи 1, Николай Павлов 11, Сергей Савин 24, Лукаш Дивиш 7, Алексей Самойленко 10, Илияс Куркаев 14 - Ерик Шоджи-либеро (Вячеслав Тарасов 8, Станислав Ерьомин 3, Иван Лукяненко 2, Валентин Голубьов, Сергей Червяков)
Старши-треньор: ПЛАМЕН КОНСТАНТИНОВ
ФАКЕЛ: Валентин Безруков 5, Сергей Пирайнен 7, Егор Клюка 19, Денис Богдан 12, Иля Власов 16, Иван Яковлев 7 - Валдимир Шишкин-либеро (Вадим Лихошерстов 2, Игор Колодинский 2, Михаил Бондаренко)
Старши-треньор: Игор Чутчев.