Барса заприлича на себе си с гол след гол (видео и галерия)

Шампионът на Испания Барселона разби с 5:0 Лас Палмас в среща от 18-ия кръг на Примера. Луис Суарес (14 и 57), Лионел Меси (52), Арда Туран (59) и Алейш Видал (80) покачиха настроението по трибуните на "Камп Ноу". Каталунският тим временно се доближи на две точки от Реал Мадрид, но четата на Зинедин Зидан има два мача по-малко.

Изненадващо Неймар остана на скамейката, а на негово място започна Арда Туран. Луис Енрике предприе куп ротации, залагайки на Андре Гомеш и Рафиня Алкантара, лишавайки се от Иван Ракитич и Андрес Иниеста, за да съхрани сили за предстоящото гостуване на Реал Сосиедад за Купата на краля. Kике Сетиен разчиташе на Кевин-Принс Боатенг като "фалшива деветка", подпомаган от Набил Ел Зар, Тана Домингес и Жонатан Виера.

Барселона - Лас Палмас След минута игра Андре Гомеш получи топката в наказателното поле, но беше блокиран. В третата Меси шутира прекалено високо в първия си опит за гол от пряк свободен удар в четвърти пореден мач. Каталунците разиграваха продължително, но не намираха пролука в първите минути. Първата пробойна беше използвана в 14-ата минута. Меси изведе Гомеш отдясно, той върна топката по земя и Луис Суарес шутира мигновено от десет метра в близкия ъгъл, поразявайки мрежата - 1:0.

Две минути по-късно домакините пропуснаха да нанесат втори тежък удар на островния тим. Рафиня получи в наказателното поле, потърси Суарес, който беше изпреварен от върналия се Роке Меса. В 21-ата Меси ангажира цялата защита на "жълтите" и изведе непокрития Рафиня, който предпочете да стреля и го стори неточно покрай далечната греда. Суарес чакаше на ръба на гола, но бразилският национал реши да отправи шут.

Барселона - Лас Палмас В 24-ата Меси и Суарес разиграха зрелищно, уругваецът асистира на Андре Гомеш, който беше сам на втората греда - португалецът насочи в краката на разтегналия се Хави Варас. В 32-ата "лос кулес" зарадваха публиката с нова красива акция. Серхио Бускетс копна прецизно топката за извеждащ пас към Андре Гомеш, той финтира бранител и потърси сглобката на десния ъгъл, но го направи неточно от около 12 метра.

Минута по-късно Рафиня стреля, Варас не улови топката, за която се пребори Лео Меси. Аржентинецът финтира с едно движение трима и отправи прострелна топка към далечната греда, но там сантиметри не достигнаха на Суарес. В 38-ата гостите от "Гран Канария" имаха първи добър шанс за голов отговор. Жонатан Виера обаче стреля над гредата от 20 метра. В 43-ата Ла Пулга завъртя топката над стената, но Варас показа майсторство и изби над гредата. В 45-ата номер 10 на Барса открадна топката от Айтами и сам срещу вратаря неочаквано загуби битката след чудесното избиване с крак на стража. Така момчетата на Луис Енрике се оттеглиха на почивка само с гол аванс въпреки големия брой голови положения.

Барселона - Лас Палмас Тимът на Лас Палмас започна амбициозно втората част, но бързо беше озаптен. Боатенг опита два удара в 46-ата и 50-ата минута - двата бяха неточни. В 51-ата Меси беше изведен в наказателното поле, но от малък ъгъл шутира покрай близката греда, залагайки на силата. Минута по-късно Арда и Рафиня разиграха отляво, бразилецът центрира, Варас не изби добре, а непокритият Меси се разписа отблизо с десния крак - 2:0. С това попадение Лео вече има голове срещу всички отбори, които в момента са част от испанския елит. Маестрото от Росарио е вкарал на 35 различни испански тимове в Ла Лига, изравнявайки върховото постижение на Раул.

В 57-ата Луис Суарес реализира красиво попадение, завъртайки топката в далечния долен ъгъл от около 18 метра. Още две минути по-късно топката пак беше в мрежата на състава от Канарските острови. Суарес изскочи сам срещу вратаря, Варас изби, но Арда беше на точното място и отбеляза - 4:0. "Лос блаугранас" продължиха да разкъсват своя опонент. В 67-ата сантиметри разделиха Меси от това да вкара директно от корнер. Аржентинецът фалцира топката и тя се отби от гредата. В средата на втората част Луис Енрике замени Суарес, лишавайки го от хеттрик, и даде шанс на Пако Алкасер.

Барселона - Лас Палмас В 76-ата гостите имаха добра възможност за почетен гол, но Боатенг стреля в обсега на Марк-Андре тер Стеген. В 80-ата спряганият за напускане Алейш Видал реализира пети гол. Алкасер се включи остро отдясно и центрира около дузпата, където се озова десният защитиник и каталунският бек насочи много точно по диагонала за пети гол във вратата на Варас. В 83-ата Пако получи топката фронтално срещу вратаря на около осем метра от голлинията и пропусна. До края "лос кулес" изпуснаха да разгромят своя съперник още по-сериозно.

В четвъртък вечер Барса гостува на "Аноета". Лас Палмас остава в средата на класирането.