19-годишен талант подчини Интер и подлуди Милан

Отборът на Милан излъга Интер с 1:0 в дербито на Милано от четвъртфиналите за Купата на Италия, което за първи път в своята история се реши след продължения. Намиращият се в сериозна криза състав на "росонерите" спечели исторически мач срещу "нерадзурите" след 120 минути игра. Герой за "червено-черните" стана 19-годишният таран Патрик Кутроне, който влезе резерва и донесе успеха с гол в 104-ата минута на мача. На полуфинала през 2018 година играчите на Дженаро Гатузо излизат срещу Лацио, който вчера надви Фиорентина също с 1:0. Битката за финала ще се реши в два мача между януари и февруари.

"Росонерите" и "нерадзурите" се изправиха един срещу друг за 24-и път в тази надпревара. Седемкратният шампион на Европа има вече 10 успеха, докато "черно-сините" останаха със седем победи, колкото са и равенствата. Двата гранда не се бяха срещали в турнира от януари 2000 година, когато отново спореха за място на полуфиналите. Тогава още четвъртфиналите бяха в два мача, като Интер победи с 3:2 като гост в първата среща, а след това двубоят завърши 1:1.
Милан - Интер за Купата на Италия@@@Това бе четвъртият път, когато двата клуба излязоха един срещу друг на тази фаза в турнира, като Милан има вече предимство при победите с 3 на 1. Последното дерби в първенството през тази есен бе спечелено от "нерадзурите" с 3:2, след като Мауро Икарди вкара хеттрик, а победният му гол дойде в продължението на редовното време от дузпа. Този път късметът бе с Милан, който заслужи ценната победа и продължава в битката за трофея.
Милан - Интер за Купата на Италия@@@Часовете преди срещата Дженаро Гатузо разбра, че заради травма няма да може да разчита на титулярния си страж Джанлуиджи Донарума, който бе заменен от Марко Сторари в стартовите 11. 40-годишният ветеран се контузи в прасеца на загрявката, като под рамката на вратата застана Антонио Донарума, който направи дебют за клуба. 18-годишният му брат Джиджо Донарума пък бе върнат на пейката, когато се контузи Сторари, след като трябваше да гледа мача от трибуната и първоначално не бе включен в групата.

Испанецът Сусо се завърна след наказание, а в атака му партнираха Никола Калинич и Джакомо Бонавентура. Аржентинецът Лукас Билия и Мануел Локатели бяха сред титулярите в халфовата линия, където играеше още Франк Кесие. Иняцио Абате, Леонардо Бонучи, Алесио Романьоли и Рикардо Родригес бяха в защита за "росонерите".
Милан - Интер за Купата на Италия@@@ Лучано Спалети заложи на Антонио Кандрева, Жоао Марио, Иван Перишич и Мауро Икарди в атака.
На вратата бе Ханданович, а пред него в защита играеха Жоао Кансело, Андреа Ранокия, Милан Скриняр и Юто Нагатомо, докато Матиас Весино и Роберто Галярдини бяха опорните халфове в схемата 4-2-3-1.

Двубоят имаше голям залог, след като двата тима загубиха едновременно последните си два мача в Серия "А". Нещо, което не се бе случвало от 69 години в калчото.

Гатузо бе на дузпата, а Спалети искаше тимът му да се вдигне след негативната серия в последните четири мача, в които отбеляза едва един гол за 390 минути, а единствената победа в този период дойде след дузпи с 5:4 срещу третодивизионния Порденоне на "Сан Сиро".

62 Милан - Интер за Купата на Италия
В първото по рода си "Дерби дела Мадонина", което се играе между Коледа и Нова година, пристигнаха около 50 000 тифози, като по-голямата част бяха фенове на символичните домакини от Милан. Двете агитки от "Курва Суд" и "Курва Норд" отново бяха пълни до краен предел, като за пореден път направиха спектакъл с хореографиите си. "
Само ние сме
", гласеше посланието на миланистите, докато това на интеристите беше: "
По-скоро ще умра, отколкото да ти изневеря
".

Първата опасност бе в 18-ата минута, когато Бонавентура стреля с глава след центриране на Кесие,  но Ханданович изби в ъглов удар. Локатели и Билия получиха жълти картони. Първият за симулация в наказателното поле на Интер, а вторият за груб фаул в краката на Весино. Вратарят на символичните домакини Антонио Донарума пък си отбеляза автогол в 24-ата минута, когато опита да изчисти топката с крак след удар на Перишич.
Минута по-късно обаче попадението бе отменено с помощта на ВАР, след като Андреа Ранокия бе в засада при изстрела на хърватина.
В 28-ата минута Сусо стреля силно с десния крак от 10 метра, но Ханданович с отличен рефлекс изби с една ръка. Малко след това в 30-ата минута "нерадзурите" искаха дузпа за игра с ръка на Бонучи, а в 33-ата минута изстрел с глава на Икарди мина на сантиметри от горния десен ъгъл на Донарума.
Втората част започна с травма на Абате, който бе заменен от Давиде Калабрия. Бонавентура стреля над гредата при първата добра атака на своя тим след почивката. Грешка на Локатели можеше да се окаже фатална в 59-ата минута, когато Донарума спаси "червено-черните". Стражът показа страхотен рефлекс, след като Жоао Марио стреля от четири метра фронтално срещу него. Португалецът бе изведен с глава от Икарди, който скочи най-високо след крос на Весино.
В 65-ата минута Бонавентура пропусна да се разпише с глава. Халфът плонжира след избита от Ханданович топка, но прати коженото кълбо в аут.

През това време Гатузо направи още една принудителна смяна, тъй като Калинич бе контузен след остро влизане на Скриняр. Младият Кутроне се появи на терена вместо национала на Хърватия. Турчинът Хакан Чалханоглу смени Локатели. Треньорът на Интер Спалети пък пусна Борха Валеро и Марсело Брозович на местата на Галярдини и Жоао Марио. Смените на по-младия треньор се оказаха решаващи за крайния резултат, тъй като вдигнаха нивото на играта на "червено-черните".

Гредата спаси "нерадзурите" в 79-ата минута. Удар на Сусо рикошира в тялото на Скриняр и се отби в горната греда на Ханданович. При следващата атака Интер пропусна отличен шанс. Брозович изведе Перишич, но той стреля високо над вратата.
Изстрел на Перишич бе избит от Донарума, който спаси с крак и добавката на Кандрева в 87-ата минута. Секунди по-късно Чалханоглу центрира остро, но никой не засече топката, която попадна в Калабрия. Защитникът потърси Кесие, който не уцели топката от чудесна позиция. В 90-ата минута удар на Сусо бе избит в корнер.
Така за първи път в историята двата гранда трябваше да играят продължения в турнира за Купата на Италия. Спалети замени Едер с Кандрева в средата на първото продължение, но малко след това тифозите на Милан изригнаха по трибуните. Това се случи в 104-ата минута, когато Патрик Кутроне се разписа, след като се измъкна зад гърба на защитата и засече хубаво подаване на Сусо.
Нападателят, който е луд фен на Милан от дете, се съблече и дори се просълзи от емоция. Голът бе негов девети за клуба през този сезон, като го превърна във водещ голмайстор на "росонерите". Младият италианец единствен от тима се разписвал досега във всички турнири - Серия "А", Купата на Италия, Лига Европа и предварителните кръгове на Лига Европа.
Попадението вдъхна още повече увереност на "росонерите", докато "нерадзурите" не успяха да се организират и да наложат натиск. Дори в последните минути единствено с центрирания се опитваха да затруднят Донарума, докато Милан на контраатака пропусна да вкара и втори гол.
Дванайстият играч на Милан беше Гатузо, който изживяваше всяка секунда, но накрая тимът му празнуваше заслужено. Милан записа седми пореден успех в надпреварата на своя стадион и първи над "нерадзурите" от 19 години за Купата на Италия.
Бъдещият съперник на Лудогорец в 1/16-финалите на Лига Европа пое въздух, но още в събота има тежко гостуване на Фиорентина от калчото, където заема 11-то място.
Доскорошният лидер на Апенините записа трета поредна загуба, а в събота приема Лацио в последната си среща за годината, като до края на сезона ще се концентрира на 100% в Серия "А", след като отпадна от Купата. Тимът изостава на пет точки от първата позиция, а основната цел - връщане в Шампионската лига изглежда повече от достижима на този етап за Икарди и компания.