Християн Стоянов Спортист №1 на Габрово за 2017 година

Лекоатлетът Християн Стоянов беше определен за Спортист №1 на Габрово за 2017 година. Състезателят на АК "Орловец" за четвърти пореден път триумфира в анкетата на Община Габрово, след като събра най-голям брой от гласовете на лицензираните спортни клубове в града. Призът му беше връчен лично от кмета на община Габрово Таня Христова и регионалния мениджър на Спорт Депо АД Мирослав Борисов на церемония в зала Възраждане.

На второ място беше класиран най-добрият български състезател по хард ендуро Теодор Кабакчиев от клуб "Екстрийм Тойота Венци", а третото беше отредено на световната вицешампионка по скокове на батут при девойките Христина Пенева от КСАБ "Акро-арт". Останалите позиции в десятката на най-изявените габровски спортисти за 2017 година заеха европейската шампионка и двукратна бронзова медалистка от световното първенство по киокушин при девойките Валерия Лозанова от СК "Надежда", националният състезател и носител на Купа България по бокс при мъжете Пламен Петков от БК "Чардафон", третият в генералното класиране на автомобилния шампионат по планинско изкачване Стефан Стоев от АСК "АРА Моторспорт", Мартин Пенчев от КСО "Узана" и КСБ "Узана 2007" - един от топ състезателите на България по ски ориентиране и ски бягане, По-голямата от сестрите Пеневи - Мариела, също сребрeн медалист от световното първенство по скокове на батут, националната шампионка на висок скок в зала Ива Димова от ЛК "Тот атлет", златната медалистка от националния шампионат по крос кънтри при девойките до 16 години Ния Вичева от АК "Орловец 93, бронзовата медалистка от европейското първенство по хандбал при девойките до 17 години Мадлен Тодорова от ХК Бъки.

В категорията Треньор на годината бяха номинирани десет специалисти и след оспорвано гласуване отличието спечели Драгомир Тотев от Боксов клуб "Чардафон", който през 2017-а успя да вкара двама свои възпитаници в националните гарнитури на България. Наградата за Отбор на годината отиде при мъжкия тим на ХК Чардафон завоювал исторически бронзови медали още при дебюта си в А РХГ.

Топ спортистът на Габрово за 2017-а Християн Стоянов завоюва бронзов медал от Световното първенство за хора с физически увреждания в Лондон, след едно страхотно бягане на олимпийския парк "Кралица Елизабет", в което водеше почти до края, а на финала нищожните шест десети го разделиха от световната титла. След това спечели с лекота злато от световното първенство за младежи до 22 години с физически увреждания в Швейцария. По-рано през сезона записа победа при мъжете и на международен турнир в Дубай в бягането на 400 метра. Това са резултатите му в стартовете при хората с увреждания. А иначе стана бронзов медалист на 5000 метра от Балканските игри за юноши до 20 години в Питещи, национален шампион на 1500 и 3000 метра в зала при младежите до 20 години, шампион на 5000 метра и вицешампион на 1500 метра на открито, вицешампион и от държавното първенство по планинско бягане на 6000 метра.

Подгласникът на победителя – Теодор Кабакчиев, е вече утвърденото лице на България в световните хард ендуро надпревари. Само преди броени дни започна второто си участие в световния шампионат по Супер ендуро в зала и зае 11-о място в първия кръг, проведен в Полша. Предстоят му стартове в Германия, Испания и Швеция. Миналата година той направи своя дебют в шампионата на международната федерация по мотоциклетизъм и до момента е единственият български състезател стартирал в световните серии. През годината участва в няколко супер престижни световни надпревари, рамо до рамо с най-добрите пилоти на планетата. Стана първият българин преминал през финалната арка на Ерзбергродео в Австрия – най-трудното състезание по хард ендуро на планетата, като зае 27-о място от общо над 2000 участници. Завърши на 12-о и 15-о място в още две от надпреварите, които събират каймака на хард ендурото -  Red Bull Sea to Sky в Турция и Red Bull Romaniacs в Румъния, записа и пето място в кръг от Европейския шампионат. Като подготовка за Световните серии по Супер ендуро участва и спечели състезание организирано от Турската мотоциклетна федерация в 22 хилядната Синан Ердем дом в Истанбул. У нас завоюва без напрежение четвъртата си национална титла с победи в Кърнаре, Елин Пелин, Габрово, Кърджали, Скобелево и Банско. Спечели и Шестдневното международно състезание - Six Days Crazy Job.

Заелата трето място в анкетата Христина Пенева стана световен вицешампион по скокове на батут в дисциплината синхрон заедно със своята сестра Мариела при девойките на възраст от 17 до 23 години. Спечелиха първо място при жените и на международния турнир "Открити славянски игри" в Беларус. Индивидуално Христина завоюва място при жените на международен турнир във Валядолид, Испания и шампионската титла на страната.

Извън десятката на най-добрите габровски спортисти за 2017 година, с почетни грамоти от кмета Таня Христова бяха отличени няколко млади спортни таланти, заради значимите си успехи. Това са четвъртата в България при момичетата до 10 години Цветелина Стоянова от тенис клуб Габрово, източноевропейският шампион по мотокрос в клас МХ65 Виктор Бориславов, който се състезава за "Мотоспорт Варна", и новите надежди на габровската школа по джудо – Атанас Рачев, Виктор Рачев, Николай Рачев и Антони Илиев. Отбелязан бе и 90-годишният юбилей на доайена на габровския автомобилен спорт Николай Казаков.

За доброто настроение в залата се погрижи младата рок банда от Бургас, студенти в Музикалната академия в София: Жеко Жеков – електрическа китара и вокали, Ивайло Нинчев – акустична китара и вокали, Симеон Минчев – бас китара и Адриан Николов – барабани.

Талантливи деца с треньор по Канго джъмпс Мая Николова пък демонстрираха как може да се спортува активно и модерно в името на здравето, физическата активност и забавлението.