Пропуски лишиха Ливърпул от победа в мърсисайдското дерби (видео)

Ливърпул тотално надигра градския съперник Евертън, но не успя да го победи и мачът завърши 1:1. Причина за това развитие беше неумението на атакуващите играчи на “червените” да реализират създадените положения. Отборът на Юрген Клоп поведе малко преди почивката след страхотно изпълнение на Мохамед Салах. Гостите стигнаха до равенството, след като Уейн Рууни реализира дузпа в 77-ата минута.

Друга причина за равенството бе решението да Клоп да заложи на някои футболисти, които по-рядко играят и да остави на резервната скамейка играчи като Филипе Коутиньо и Роберто Фирмино. Сред титулярите изненадващо бяха Доминик Соланке, Алекс Окслейд-Чембърлейн и Андрю Робъртсън.

Ливърпул започна агресивно под снега, който валеше над “Анфийлд”. “Червените” търсеха пролуки в защитата на съперника, който се опитва да играе на по-бавно темпо и да разчита на контраатаки. Първото по-сериозно положение Салах центрира отдясно, но опитът за воле на Милнър бе блокиран. В другата половина Миньоле трябваше да излиза далеч от вратата си след дълго подаване към Ниасе, но вратарят се справи.

Постепенно тактиката на Алърдайс оказа по-сериозно влияние върху срещата и атаките на Ливърпул все по-рядко застрашаваха Пикфорд. Темпото като цяло намаля, както и интересните събития на терена, а Евертън успяваше да блокира опитите на съперника да организира нещо опасно.

В този период единственото, което можеше да промени това, бе индивидуална брилянтност. Точно това се случи в 42-ата минута, когато Мохамед Салах направи разликата. Египтянинът се справи с двама защитници на малко пространство и със страхотен удар завъртя топката към горния десен ъгъл на Пикфорд. С този гол, който е негов 13-ти, Салах се върна на върха при голмайсторите във Висшата лига, като изпревари Хари Кейн. Той вече има 19 попадения в 24 мача във всички турнири, колкото вкара за цялата изминал сезон в Рома.

В самия край на първата част Ливърпул пропусна великолепен шанс да отбележи нов гол. Мане се откъсна и напредна, а вдясно от него имаше трима негови съотборници, които се озоваваха на празна врата, но Садио реши да стреля, а не да подава и шансът бе пропилян.
Отборът на Клоп започна вихрено второто полувреме, като много бързо създаде няколко добри възможности. Първо удар с глава на Салах мина встрани от вратата. След това Соланке бе изпуснат от защитата на Евертън и пусна към Мане, но той не успя да се възползва. След ъглов удар пък Ловрен бе близо до голлинията, когато Холгейт успя в последния момент да изчисти топката пред крака му.
В този период превъзходството на Ливърпул бе повече от осезаемо, като за разлика от първата част то се изразяваше и в голови ситуации. В 63-ата минута Оклейд-Чембърлейн  центрира остро, а Мане не успя да засече топката. Малко по-късно Джо Гомес стреля опасно с глава след центриране от фаул на Салах.
На фона на тоталната доминация на “червените” Евертън шокиращо стигна до изравняване в 77-ата минута. Малко след като спечелиха първия си ъглов удар от началото на срещата, “карамелите” получиха право да изпълнят дузпа. Ловрен подпря Калвърт-Люин в наказателното поле и съдията отсъди нарушение, а от бялата точка Уейн Рууни отбеляза първия си гол в дербито на Мърсисайд.
Клоп пусна Коутиньо веднага след изравнителния гол, но вече беше късно. Бразилецът изпълни отлично пряк свободен удар в 86-ата минута, но изстрелът не беше достатъчно силен и Пикфорд без особени проблеми спаси. Натискът на Ливърпул до края не доведе до толкова реални ситуации пред вратата на гостите и играчите на Клоп напуснаха терена разочаровани.

ЛИВЪРПУЛ - ЕВЕРТЪН 1:1
1:0 - Салах (42)
1:1 - Рууни (77- д)