Зенит измъкна Купата на Русия след страхотен обрат в тайбрек (видео + снимки)

Волейболният гранд Зенит (Казан) защити трофея си в турнира за Купата на Русия и го спечели за 4-а поредна година. Момчетата на треньора Владимир Алекно се наложиха изключително трудно и драматично над изненадата Кузбас (Кемерово) с 3:2 (19:25, 26:24, 26:24, 22:25, 15:11) в големия финал от финалната четворка, игран този следобед в пълната с близо 5000 зрители зала "Космос" в Белгород.

Така казанци защитиха трофея си, който спечелиха за 4-и пореден и общо 7-и път в историята си. За тима на Кузбас това бе втори загубен финал за Купата на Русия след този през 2011 година.
Първият гейм мина изцяло под диктовката на волейболистите на Кузбас, които напълно контролираха играта. Така се стигна до крайното 25:19 за Кузбас след ас на Виктор Полетаев. Втората част също тръгна силно за момчетата на Туомас Самелвуо, които постепенно дръпнаха със 17:14 и 19:15 след отлична игра на блокада на Дмитрий Пашицкий и грешки на Максим Михайлов. Влезлият на мястото на Михайлов Никита Алексеев помогна на Зенит да намали до 20:21. Завърналият се в игра Максим Михайлов пък направи ас за 23:23. В крайна сметка казанци измъкнаха гейма с 26:24 след мощни атаки на Вилфредо Леон и Михайлов.
Третият гейм премина по същия сценарий, като Зенит успяха да го спечелят с 26:24 благодарение на Вилфредо Леон и американския национал Матю Андерсън. Напрежението в четвъртата част бе до краен предел, като двата отбора се бореха за всяка топка. Все пак, Кузбас успя да дръпне след второто техническо прекъсване с 20:15 след атаки в аут на Леон и Михайлов и грешка на Андерсън. След крайното 25:22 за Кузбас се стигна до тайбрек. В началото на петия решителен гейм казанци изоставаха с 2:5 и 6:8, но стигнаха до обрат до 10:8 след ас на Леон последвана от успешна атака и блокада на Андерсън. Резултатът стана 12:9 след двойна блокада на Михайлов и Алексей Самойленко, след което Зенит спечели с 15:11 след поредна атака на Леон, а с това мача с 3:2 и Купата на Русия.
Най-полезен за Зенит бе Вилфредо Леон с 22 точки за победата. Матю Андерсън и Максим Михайлов добавиха 18 и 17 точки за успеха. За Кузбас Виктор Полетаев също реализира 22 точки, а Ярослав Подлесних се отчете с 18 точки, но и това не помогна за победа.

ЗЕНИТ (КАЗАН) - КУЗБАС (КЕМЕРОВО) 3:2 (19:25, 26:24, 26:24, 22:25, 15:11)