Спорна дузпа, страхотен гол на Мапуку и 15-та "суха мрежа" при нов разгром на Левски (видео+галерия)

Левски разгроми с 3:0 Пирин като домакин в мач от 19-ия кръг на Първа лига и така постигна втори пореден изразителен успех в първенството, тъй като само преди три дни "сините" разбиха с 4:0 Дунав в Русе. Това бе 15-и двубой от началото на сезона, в който отборът на Делио Роси не допусна гол в своята врата.

Резултатът откри Роман Прохазка от спорна дузпа в 21-ата минута. В началото на втората част Жуниор Мапуку се възползва от груба грешка на Макенджиев и вкара страхотен гол от 35 метра, а третото попадение отбеляза резервата Васил Панайотов, който се разписа на два пъти и срещу Дунав.

Малко преди попадението на Панайотов Пирин остана с 10 човека след втори жълт и респективно червен картон на Аймен Суда. Сините нацелиха и две греди след шутове на Мапуку и Кабрал.

Левски - Пирин@@@

През първите десетина минути играта бе равностойна и без положения пред двете врати. Първият по-сериозен шут отправи Жуниор Мапуку в 11-ата минута, когато стреля покрай лявата греда от границата на наказателното поле. Малко по-късно и Обертан опита да изненада Макенджиев, но силният му удар от 20 метра попадна в ръцете на вратаря.

Така се стигна до 21-ата минута, в която Прохазка вкара за Левски, след като реализира от дузпа. Преди тази ситуация сините бяха получили право да изпълнят корнер и след центрирането реферът Валентин Железов посочи бялата точка. Първоначално не стана ясно от какво е продиктувано решението на съдията, но после стана ясно, че най-вероятната причина е задържане за фланелката на Ейлофсон от Румен Сандев, макар че топката бе далеч от двамата. Интересното в случая е, че отсъждането на дузпата изненада футболистите и на двата отбора, които вече се изтегляха към центъра на терена.

В 38-ата минута двама футболисти на Пирин се озоваха срещу един бранител на домакините. Изненадващо обаче вместо да продължи към синята врата, Ради Кирилов спря на едно място, изчака защитниците на Левски да се върнат, след което опита пас към Костов, което се оказа грешно решение и пропиля най-добрата възможност за гол на благоевградчани в мача.

Три минути след почивката Левски поведе с 2:0. В тази ситуация Жуниор Мапуку получи пас на около 35 метра от голлинията на гостите. Около него имаше двама бранители на орлетата, но към тях се присъедини и Макенджиев, който изненадващо напусна своята врата. Нападателят на сините се възползва по най-добрия начин от грубата грешка на стража и отбеляза след майсторски прехвърлящ изстрел.

В 56-ата минута Мапуку бе близо до ново попадение, когато силен негов шут "облиза" лявата греда. Четвърт час по-късно отпаднаха и последните въпросителни за крайния победител в този двубой, защото Пирин остана с 10 човека. От игра бе изгонен Аймен Суда, който получи втори жълт и респективно червен картон, тъй като удари с ръка в лицето Цветкович при опит да запази една топка.

Домакините се възползваха бързо от численото си предимство, тъй като в 78-ата минута Горанов намери резервата Васил Панайотов, който стреля и след рикошет топката се озова за трети път в мрежата на Макенджиев. Това бе трето попадение за халфа в последните два шампионатни мача.

До края на двубоя футболистите на Делио Роси пропиляха още няколко добри положения. При едно от тях, в 90-ата минута, Буш намери Кабрал на 4-5 метра фронтално срещу благоевградската врата, но шутът на втория се отби в дясната греда.

С този класически успех сините се доближиха само на четири точки от първото място, но отборите преди тях в класирането - Лудогорец и ЦСКА-София, са изиграли мач по-малко.

ЛЕВСКИ - ПИРИН 3:0