Рууни превърна завръщането на Мойс на "Гудисън Парк" в кошмар (видео)

Евертън най-после изигра мач, какъвто феновете на тима очакваха от много време. След мащабната селекция през лятото, последвана от серия от слаби резултати, днес "карамелите" разгромиха Уест Хам с 4:0 и се отдалечиха от дъното на класирането в Премиър лийг. Там обаче остават "чуковете", а техният мениджър Дейвид Мойс няма да запази добри спомени от завръщането си на "Гудисън Парк", където прекара 11 години начело на Евертън.

Уейн Рууни заби хеттрик за домакините и вече има 7 гола от началото на сезона. Последното попадение във вратата на Джо Харт беше дело на Ашли Уилямс. В началото на второто полувреме Мануел Лансини пропусна дузпа за "чуковете".
И двата отбора бяха в отчайваща форма преди този мач. Евертън се намираше точно над зоната на изпадащите, а разгромната загуба от Саутхамптън (1:4) още веднъж показа, че "карамелите" имат огромни проблеми в дефанзивен план. Уест Хам пък взе първа точка под ръководството на Дейвид Мойс при равенството срещу Лестър, но продължи серията си без победа, която достигна 6 мача.

Временният мениджър на Евертън Дейвид Ънсуърт изведе тима за последен път, след като по-рано днес стана ясно, че клубът е постигнал договорка със Сам Алърдайс и съвсем скоро той ще заеме поста на уволнения Роналд Куман. Ънсуърт направи цели 5 промени в състава, който катастрофира на "Сейнт Мери". Сред титулярите се завърнаха Мейсън Холгейт, Ашли Уилямс, Куко Мартина, Том Дейвис и Уейн Рууни. Бившата звезда на Манчестър Юнайтед действаше зад централния нападател Доминик Калвърт-Люин, а Аарън Ленън и Гилфи Сигурдсон бяха другите офанзивни футболисти на домакините.
Дейвид Мойс подходи по-консервативно и предприе само една рокада в стартовия състав в сравнение с двубоя срещу Лестър. Той остави на пейката Андрю Каръл за сметка на Андре Аю. Ганаецът имаше подкрепата на Марко Арнаутович и Артур Масюакю по фланговете, както и на Мануел Лансини.

Статистиката беше изцяло на страната на Евертън - само една загуба от "чуковете" в последните 18 мача помежду им в Премиър лийг. Освен това, Уест Хам спечели едва едно от най-скорошните си 14 гостувания в елита.
Дълбоката преса на домакините принуди футболистите на Уест Хам да не рискуват и в първите минути те се задоволиха с това да чистят топката колкото се може по-далеч от вратата на Джо Харт.

"Чуковете" бяха улеснени от предвидимите действия на своите съперници, но все пак натискът на Евертън продължи и в 17-ата минута "карамелите" спечелиха дузпа. След атака, органзиирана от Сигурдсон, Калвърт-Люин преодоля Харт и английският национал го фаулира. Въпреки протестите на гостите, съдията Майкъл Оливър беше катгоричен в решението си. Харт усети посоката на удара на Рууни и спаси, но при добавката рекордьорът по голове за националния отбор на Англия не сбърка.
Уест Хам се опита да реагира веднага и Пабло Сабалета центрира опасно, но нямаше кой от неговите съотборници да насочи топката към вратата. В 28-ата минута Том Дейвис напредна отдясно и асистира на Рууни, който отбеляза втория си гол в мача. Топката стигна малко щастливо до нападателя от крака на Джонджо Кени, който не успя да нанесе добър удар, но този на Рууни беше безмилостен.

Солидната преднина успокои "карамелите" и те вече се стараеха предимно да задържат топката в средата на терена. Уест Хам не знаеше как да промени негативното развитие на двубоя, а единствената по-интересна ситуация пред вратата на Джордан Пикфорд до почивката беше едно разбъркване, завършило с добра намеса на Ашли Уилямс.
Второто полувреме започна със смяна в състава на "чуковете" - Диафра Сако вместо Педро Обианг. Лондончани заиграха с повече риск и в 52-ата минута силен удар на Мануел Лансини затрудни Джордан Пикфорд, а малко след това гредата спаси Евертън след шут на десния бек Аарън Кресуел.

В 59-ата минута Уилямс фаулира резервата Диафра Сако в наказателното поле, но Пикфорд спаси дузпата, изпълнена от Лансини. Това беше преломният момент в мача, след който Уест Хам рухна. В 66-ата минута Рууни направи нещо наистина впечатляващо и наказа излезлия напред с прехвърлящ удар от центъра. По този начин нападателят оформи първия си хеттрик от 6 години насам.

Всичко приключи в 78-ата минута, когато Ашли Уилямс покачи на 4:0 с глава. Победата изкачи Евертън на 13-о място с 15 точки, колкото имат още Нюкасъл и Хъдърсфийлд. Уест Хам е 18-и с 10 точки.