Локомотив (София) представя Красимир Балъков

Селтик не спря Байерн, баварците са на 1/8-финалите (видео + галерия)

Още след 4-ия кръг на груповата фаза в Шампионската лига Байерн (Мюнхен) си осигури място във фазата на директните елиминации. Баварците победиха с 2:1 като гост Селтик и събраха 9 точки в група "В", в която лидер с пълен актив е Пари Сен Жермен. По този начин и двата тима се класираха за осминафиналите, а Селтик и Андерлехт ще си оспорват третата позиция.

Домакините от Глазгоу оказаха сериозна съпротива на далеч по-класния си съперник, но не успяха да се преборят поне за равенство. Кингсли Коман в 22-ата минута откри за баварците, а Калъм Макгрегър изравни в 74-ата. Радостта на шотландците не продължи дълго, защото в 77-ата минута Хавиер Мартинес се разписа с глава и донесе победата на гостите.Селтик - Байерн (Мюнхен)@@@
Мюнхенци спечелиха преди две седмици на "Алианц Арена" с 3:0, но днес им беше много по-трудно. Историята не беше на страната на “детелините”, които нямат нито един успех не само срещу Байерн, но и срещу германски клуб като цяло в турнира. Байерн обаче съвсем не беше убедителен в последните си гостувания в Шампионската лига - само две победи от 9 мача.

През уикенда Селтик изравни собствения си 100-годишен рекорд за най-много поредни двубои без загуба в първенството. Това обаче се случи с домакинско равенство срещу Килмарнък, в което тимът никак не се понрави с представянето си. Мениджърът на шотландския гранд Брендън Роджърс заложи на един чист нападател в лицето на Муса Дембеле, а зад французина действаха Джеймс Форест, Калъм Макгрегър и Скот Синклеър. Обичайно, много активен с включванията си в предни позиции беше и левият бек Киърън Тиърни.Селтик - Байерн (Мюнхен)@@@
Доста по-любопитен бе съставът на Байерн, най-вече заради отсъствието на контузения Роберт Левандовски. Хайнкес реши на неговото място да играе Хамес Родригес, а Артуро Видал да е изнесен пред Корентен Толисо и Хавиер Мартинес. Ариен Робен и Кингсли Коман атакуваха по крилата, а Никлас Зюле застана до Жером Боатенг в центъра на защитата. Почивка получиха Матс Хумелс, Тиаго Алкантара и Йошуа Кимих.

Още в началото пред Видал се откри възможност да открие резултата, но чилиецът я пропиля. Футболистите на Селтик бяха наясно, че ще бъдат подложени на натиск и не се колебаеха да чистят топката далеч от вратата на Крейг Гордън. В 14-ата минута Форест и Макгрегър направиха добро двойно подаване, но последвалото центриране не създаде проблеми на снажния Зюле. Гостите отвърнаха с далечен удар на Алаба, преминал високо над вратата.Селтик - Байерн (Мюнхен)@@@
В 22-ата минута Байерн поведе след изключително груба грешка в защитата на Селтик. Топката беше изритиана от Свен Улрайх към Коман, който трябваше да бъде пресрещнат от Гордън. Стражът на “детелините” обаче не уцели топката и бе преодолян от французина, който след това спокойно финтира и бранител в зелено-бяло преди да насочи топката в мрежата.

Попадението дойде от нищото и беше сериозен удар по домакините, които до този момент се бранеха отлично. Малко след гола Гордън едва не направи нов гаф, но малко не стигна на Робен да пресече рискования му пас към Битон.Селтик - Байерн (Мюнхен)@@@
В минутите до почивката Селтик организира няколко контри, които не доведоха до нищо опасно пред вратата на Свен Улрайх, но публиката беше доволна, че любимците им са готови да отговорят на удара. Баварците пък се задоволиха да задържат топката и да изчакват нови грешки в защитата на "детелините".

В началото на второто полувреме Улрайх трябваше да се намесва след коварен шут на Армстронг, после пък Дедрик Боята попречи на Коман да се разпише за втори път. Скоростта в атаките на домакините създаваше проблеми на Байерн и в 74-ата минута публиката на "Селтик Парк" ликуваше. Форест пусна много добро подаване към Макрегър и той промуши топката между краката на Улрайх. Селтик - Байерн (Мюнхен)@@@
Футболистите на Селтик още не се бяха нарадвали на гола, когато отново се озоваха в ролята на догонващи. Коман комбинира с Алаба по левия фланг, австриецът центрира, а Хави Мартинес с глава вкара победното попадение за гостите от Мюнхен.

В комбинация с разгрома на Пари Сен Жермен над Андерлехт (5:0) в другия мач, трите точки класираха Байерн на 1/8-финалите. Селтик пък е фаворит за третото място в конкуренцията на Андерлехт, който има 4 загуби до момента.

СЕЛТИК - БАЙЕРН 1:2 (0:1)