Реал Мадрид се срина шокиращо в Каталуня, Барса е далеч напред (видео+галерия)

Шампионът на Испания Реал Мадрид загуби с 1:2 гостуването си на абсолютния дебютант Жирона в среща от 10-ия кръг на Примера. Тимът на Зинедин Зидан водеше на почивката след гол на Иско (12), но през второто полувреме каталунците успяха да обърнат с попадения на Кристиан Стуани (54) и Порту (58). При втория гол останаха много сериозни съмнения за засада. Според испанските съдийски анализатори засада има и голът е нередовен. След поражението момчетата на Зизу вече изостават с цели 8 точки зад водача Барселона.

Кристиано Роналдо и Карим Бензема поведоха нападението на "белите", подкрепяни от Иско. Ашраф Хакими отново получи шанс на мястото на възстановяващият се Даниел Карвахал. Пабло Мачин подреди 5-4-1 с Кристиан Стуани на най-предна позиция.
20 Жирона - Реал Мадрид 2:1
Домакините започнаха силно и пресираха високо своя именит съперник. В осмата минута жиронци изпълниха заучено, Порту се устреми към топката заедно с Кико Касийя - офанзивният футболист не успя да насочи към мрежата. В 11-ата "червено-белите" създадоха нова опасност, топката се удари в далечната греда след опит за центриране на Пабло Мафео. Последва светкавична контра и гол в графата на "лос меренгес". Серхио Рамос намери Бензема в центъра, той потърси Кристиано вляво, а португалецът си извоюва позиция за шут. След силния изстрел вратарят Боно изби топката точно в краката на Иско, който отблизо нямаше как да сбърка - 0:1.
Въпреки получения гол каталунците продължиха да играят със самочувствие. Акциите към Кико Касийя криеха опасности, но им липсваха удари. На другата врата Кристиано имаше две прекрасни положения в 23-ата и 26-ата минути. Първо, получи топката на границата на наказателното поле, но не намери пролука за шут. При втората ситуация Бензема центрира отдясно, а CR7 обърна глезена на дузпата и насочи без забавяне към десния ъгъл на вратаря, ала стражът плонжира и парира.
В 31-ата Роналдо подаде към Бензема в наказателното поле, френският стрелец финтира бранител и шутира от малък ъгъл - над гредата. Повторенията показаха, че има засада. В 35-ата усилията на Жирона отново бяха спрени от малшанса. След центриране отляво Порту отклони с глава към далечния ъгъл, вратарят не помръдна, топката срещна гредата малко под сглобката, след което мина в опасна близост до голлинията, а така и не се намери кой да насочи в мрежата. В 42-ата Рафаел Варан сложи крак в точния момент, когато Пере Понс изскачаше сам срещу вратаря. Като цяло мадридчани не намериха играта си през първата част и късметът ги покри във важните моменти.
На почивката Начо Фернандес замени Варан навярно поради травма на французина. В 51-ата Иско стигна топката на самата аутлиния и центрира, кълбото се озова в близост до Бензема, който инстинктивно насочи с пета, вратарят Боно леко чукна топката и я прати в ръката на Адай Бенитес. Ръката на бранителя беше статична, а и топката не отиваше към вратата и заради това съдията Ернандес Ернандес реши да не свири дузпа.
В 54-ата жиронци стигнаха до заслужен изравнителен гол. Защитата в "бяло" не беше добре построена, Стуани пое топката, премина между Начо и Рамос и шутира силно в близкия ъгъл 1:1. Четири минути по-късно домакините удариха за втори път. Бранителите не изчистиха добре топката, тя попадна у Мафео, който шутира силно по диагонала, а на метър пред голлинията Порту отклони с петичка в мрежата - 2:1. Повторенията оставиха сериозни съмнения за засада.
В 66-ата Зинедин Зидан направи ултраофанзивна двойна смяна: замени бековете си Ашраф и Марсело и пусна Лукас Васкес и Марко Асенсио. Минута по-късно домакините изпуснаха да вкарат трето попадение. Стуани беше изведен на ръба на засадата, той копна топката към диагонала, но мъничко не му стигна да намери очертанията. В 71-ата Роналдо стреля с глава след меко центриране на Тони Кроос - Боно внимаваше и улови сигурно.
В 79-ата Роналдо загуби равновесие между куп крака в наказателното поле. В 83-ата Иско хитро изведе Васкес, който прати топката в мрежата, но след правилно вдигнат флаг за засада. Минута по-късно Асенсио опита труден удар - вратарят беше подготвен. В 88-ата Каземиро отправи далечен шут, който беше доста неточен. В 90-ата и Кайоде можеше да се разпише в краката на Касийя, но ударът му не се получи. В 93-ата Рамос изпусна нервите си и избута с две ръце Гранел при спряна игра. Съдията реши да извади жълт картон на капитана.
В крайна сметка Жирона постигна историческа победа в първия си мач срещу Реал в елита на Испания. Пред Зидан се появяват много въпросителни, след като европейският шампион не спечели четвърти мач от началото на сезона в Испания.