Барса изстрада ценен триумф в Билбао, а големият герой беше на вратата (видео+галерия)

Отборът на Барселона продължи убедителния си ход в Ла Лига след важен успех с 2:0 при гостуването си на Атлетик Билбао в мач от 10-ия кръг, игран на "Сан Мамес". Лионел Меси (36) и Паулиньо (90+2) се разписаха за тима на Ернесто Валверде, но големият герой беше Марк-Андре тер Стеген, който направи няколко майсторски спасявания. "Лос блаугранас" запазиха преднината си от четири точки пред Валенсия, а в актива си имат девет победи и едно реми.

Неизменните Лионел Меси и Луис Суарес застанаха на върха на каталунското нападение, а Андре Гомеш зае позиция в средата на терена при схема 4-4-2. Паулиньо също получи шанс в отсъствието на Андрес Иниеста. Ариц Адурис поведе баската атака, подкрепян от Иняки Уилиямс, Раул Гарсия и Иниго Кордоба.

Атлетик Билбао - Барселона@@@Гостите от "Камп Ноу" привидно стъпиха по-добре на терена. Първата опасност се появи пред вратата на Кепа Арисабалага. Нунес не изчисти добре с глава, Меси пое топката и шутира от ждроб от 21 метра - силно, но в обсега на вратаря. В 14-ата Иниго Лекуе се включи по левия фланг и стреля, топката се отби от тялото на Самюел Юмтити. Домакините претендираха за дузпа, но определено нямаше основания за това.

Атлетик Билбао - Барселона@@@В 18-ата Иняки Уилиямс центрира, Адурис стреля с глава, но Марк-Андре тер Стеген плонжира и майсторски се намеси. В рамките на следващата минута "лъвовете" на два пъти застрашиха вратата на лидера в класирането. При първото положение защитниците на Барса изчистиха след леко суетене. Няколко десетки секунди по-късно Жорди Алба покри засадата, Адурис изскочи сам срещу вратаря, имаше време да реши къде да бие, но блестящият Тер Стеген плонжира мигновено и изби ниския изстрел.

Атлетик Билбао - Барселона@@@В 21-ата и "лос кулес" изпуснаха отличен шанс за гол. Меси овладя след пас от Суарес в наказателното поле, финтира вратаря и побърза да стреля с десния крак, за да не си затвори ъгъла, и нацели близката греда. Така страхотният му рейд завърши с голям пропуск. В 24-ата Луис Суарес шутира от малък ъгъл и не намери очертанията на вратата.

Атлетик Билбао - Барселона@@@В 33-ата каталунците на Ернесто Валверде развиха добра атака, Алба върна към Луис Суарес, който шутира без забавяне от границата на наказателното поле - топката мина встрани. В 36-ата "лос кулес" взеха голов аванс: Жорди Алба успя да стигне топката до аутлинията и центрира ниско на първа греда, където Меси засече и с нисък удар матира Кепа - 0:1. В 40-ата Меси поднесе топката на дузпата към свободния Паулиньо, бразилецът шутира силно и разтресе напречната греда близо до сглобката. В 42-ата Меси беше съсечен на границата на наказателното поле. Луис Суарес реши да стреля от статичното положение и нацели главата на Аймерик Лапорт.

Атлетик Билбао - Барселона@@@В 48-ата минута Меси изведе по прекрасен начин Андре Гомеш, португалецът се завъртя в наказателното поле, топката стигна до Лео, който също не намери пътя към вратата и загуби. В 53-ата Раул Гарсия тресна напречната греда след удар с глава при корнер. Баските установиха нещо като натиск, пресирайки високо. В 61-ата Меси отново изведе Андре Гомеш в наказателното поле, но бившият играч на Валенсия отново не стигна до шут и беше блокиран.

Атлетик Билбао - Барселона@@@В 65-ата Иняки Уилиямс получи топка в наказателното поле, направи финт, след което стреля по земя - в ръцете на Тер Стеген. В 66-ата Луис Суарес преодоля хитро защитник, но ударът му беше блокиран. Минута по-късно крачка не достигна на Раул Гарсия да засече центриране на Кордоба. В 78-ата Адурис шутира по земя към близката греда - германският вратар отново беше на висота и не трепна.

В 85-ата Тер Стеген за пореден път се превърна в герой за барселонци. След изпълнение на корнер Адурис стреля с глава на първа греда, а вратарят на гостите показа забележителния си рефлекс и отново отрази. Във втората добавена минута на полувремето каталунците вкараха втори гол на контраатака. Меси напредна, подаде наляво към Луис Суарес, който стреля без забавяне, Кепа изби, но на крака на Паулиньо, който отблизо вкара за 0:2.

За Барса предстои мач от Шампионската лига във вторник, а идната събота на "Камп Ноу" пристига Севиля.