Ман Юнайтед устоя на натиска на Ливърпул и остава без загуба (видео и галерия)

Ливърпул и Манчестър Юнайтед не успяха да излъчат победител в 199-ото издание на голямото дерби на английския футбол, завършвайки 0:0 на "Анфийлд". Домакините през цялото време търсеха повече победата, но така и не успяха да намерят път към вратата на Давид де Хеа. "Червените дяволи" пък подходиха изключително дефанзивно към този двубой и отправиха едва един точен удар за 90 минути, като очевидно голямата цел на Жозе Моуриньо бе да не допусне поражение. Този план успя и така Манчестър Юнайтед остава без загуба от началото на сезона. Тимът от "Олд Трафорд" дори излезе на първо място във временното класиране, поне докато приключи двубоят между Манчестър Сити и Стоук Сити.

Това бе първият двубой на "Анфийлд", който се игра пред трибуната, която от вчера носи името на легендарния Кени Далглиш.

Юрген Клоп не можеше да разчита на един от най-острите си футболисти - Садио Мане, който е контузен. Даниел Стъридж пък беше оставен на скамейката за началото. Вместо тях започнаха Роберто Фирмино и Емре Джан.

Жозе Моуриньо бе направил три промени в своя стартов състав в сравнение с последния двубой на "червените дяволи". Матео Дармиан, Андер Ерера и Антони Марсиал започнаха като титуляри. Маруан Фелаини е контузен, а Хуан Мата и Маркъс Рашфорд бяха сред резервите.
След като съставите бяха обявени, официалният профил на Манчестър Юнайтед в "Туитър" обяви, че Ерик Байи е извън групата, тъй като е получил контузия по време на мачовете на своя национален отбор. Рашфорд също е получил лека травма и поради тази причина бе оставен на скамейката за началото.
61 Ливърпул - Манчестър Юнайтед
Домакините очаквано владееха топката и атакуваха повече, като много енергично в предни позиции действаше Мохамед Салах. До големи опасности пред вратата на гостите, които се защитаваха добре, обаче не се стигаше до 35-ата минута. Тогава Фирмино се освободи много технично отляво и центрира ниско в наказателно поле, където Матип успя да засече от въздуха и да насочи топката към вратата. Давид де Хеа обаче показа страхотен рефлекс и изби с крак. Коутиньо тръгна към рикоширалата топка, но Салах го изпревари, като по този начин му попречи да нанесе изстрел. Египтянинът сам шутира, но прати топката встрани от далечната греда. "Червените дяволи" стигнаха също до едно чисто голово положение преди почивката. Лукаку и Марсиал направиха добро двойно в 44-ата минута, което освободи белгиеца и той се озова очи в очи с Миньоле. Стражът на Ливърпул обаче изби удара на своя сънародник. Това бе и единственият точен изстрел в актива на Манчестър Юнайтед преди почивката.
В самия край на полувреме Лукаку закачи с обувката си падналия Ловрен, който се хавана за лицето, претендирайки за нарушение. Мартин Аткинсън обаче не показа картон на нападателя, който преди това също бе направил едно грубо нарушение в центъра - срещу Гомес, но и в тази ситуация се размина само с устно предупреждение.

Второто полувреме започна с натиск на Ливърпул. Роберто Фирмино на два пъти се оказваше в добри позиции, но и в двете ситуации бразилецът бе зад отбраната и бяха маркирани засади. Коутиньо пък опита два изстрела, но те бяха блокирани. В 57-ата минута Джан пропусна доста чисто положение. Германецът опита да засече от въздуха меко центриране на Гомес, но от няколко метра прати топката над вратата.
В 61-ата минута Коутиньо дриблира между трима, след което падна в наказателното поле след лек контакт с Ерера. Феновете на домакините претендираха за дузпа, но Аткинсън, който имаше добра видимост, не отсъди такава. Десетина минути след това Коутиньо овладя много добре центриране на Фирмино, след което опита да намери Салах на далечната греда, но египтянинът не успя да достигне до топката.
До края натискът на мърсисайдци не даде резултат, въпреки че Клоп включи в игра и Стъридж, Окслейд-Чембърлейн и Соланке. Така разликата от седем точки между двата тима се запази, а Юнайтед дори излезе на върха поне за няколко часа, с точка преднина пред Ман Сити, който по-късно днес приема Стоук Сити.