Balkan Grand Prix 6

Везенков ги подкара още от старта, Барса обърна корав съперник

Барселона започна ерата “Сито Алонсо” със знаменит обрат. Каталунците надиграха с 87:82 Баскония в първия мач от испанската Лига АСВ за сезон 2017/2018, а българското крило Александър Везенков се превърна в едно от основните действащи лица в двубоя в “Палау Блауграна”, дал на каталунците прекрасен старт на новата кампания.

22-годишният българин, който бе избран от Бруклин в Драфта на НБА през месец юни, завърши като втори най-добър реализатор за Барса. Везенков вкара 19 точки за 28 минути при 61% ефективност от игра - 8/13. Левичарят се отличи с 5/6 за 2 точки и 3/7 за точки, като междувременно овладя 7 борби и удари 1 чадър.

Александър започна в стартовите пет в първия официален мач на Сито Алонсо начело на Барса, който противопостави новия треньор на клуба срещу бившия му отбор. Освен Везенков, Алонсо заложи на Фил Преси, Петери Копонен, Раким Сандърс и Кевин Серафин.

На практика Барселона се пребори за победата с фантастична последна четвърт. Каталунци и баски си поделиха по 10 минути преди почивката, оттегляйки се в съблекалнята при резултат 45:42 на полувремето, но през третат част инициативата бе изцяло за гостите, които ограничиха “лос кулес” до само 11 точки и поведоха с 56:67 преди последната част. Тогава обаче дойде и обратът, който бе изразен в два пъти повече точки за “синьо-червените” - 31:15 и успех след финалното 87:82.

Новото попълнение Тома Йортел бе блестящ и вкара 23 точки и даде 9 асистенции срещу един от отборите, в които е играл. Адам Ханга, който пристигна в Каталуня именно от този тим, вкара 11 точки, колкото реализира и завърналия се след контузия Пау Рибас. Друг от новите в лицето на Адриен Морман вкара 10 точки.

Марселиньо Уертас допълни категорията на “бившите” с 19 точки за Баскония срещу последния си отбор в Испания преди да отлети за Лос Анджелис Лейкърс. Бразилецът даде и 6 асистенции, но това не бе достатъчно при завръщането му в Лига АСВ. Янис Тима остана с 15, а Джейсън Грейнджър с 13.