Барти елиминира Плишкова за първата си победа над тениситка от топ 5

Австралийката Ашли Барти се класира за полуфиналите на турнира по тенис в китайския град Ухан с награден фонд 2.666 милиона долара. Тя елиминира поставената под номер 3 Каролина Плишкова (Чехия) с 4:6, 7:6(3), 7:6(2) след малко повече от два часа и половина игра. Така Барти записа първа победа над състезателка от топ 5 на световната ранглиста.

Плишкова пък загуби шансове да измести испанката Габрине Мугуруса от първото място в класацията на WТА, което можеше да стане при титла в Ухан и отпадане на Мугуруса на четвъртфиналите по-късно днес.

Чехкинята взе първия сет с единствен пробив в деветия гейм, а във втората част двете печелеха подаванията и се стигна до тайбрек, в който австралийката триумфира след серия от четири поредни разигравания.

В решаващия трети сет Барти на два пъти повеждаше с брейк, като при 5:4 сервираше за победата, но пропусна три мачбола. Така се стигна отново до тайбрек, който австралийката взе този път след пет поредни точки.

С успеха Барти си гарантира място в топ 30 на световната ранглиста за първи път в кариерата, което е сериозен прогрес, след като тя стартира сезона извън първите 200.

За място на финала тя ще има за съперничка една от шампионките от Големия шлем през годината. Австралийката очаква водачката в схемата Мугуруса, победителка на "Уимбълдън", или шампионката от "Ролан Гарос" Елена Остапенко (Латвия), които ще играят по-късно днес.